6 Ağustos 2021 , Cuma
Ana Sayfa / Gündem / Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri…

Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri…

Çukurova Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek projelerinden birisi olan Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri’nde artık kadınlar hem hayatlarını kolaylaştıracak yeni meslekler öğreniyor, hem de aile bütçesine katkıda bulunacak işlere imza atıyorlar. Kadınlara yönelik pek çok projeyi hayata geçiren ve “Kadın Dostu Belediye” olarak anılan Çukurova Belediyesi, Türkiye’ye örnek olan Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri’nin işlevselliğini artırıyor.
Meslek öğreniyorlar
Çukurova Belediyesi’nin Mahfesığmaz Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde yeni açılan Hasır Örme ve İşleme Kursuna katılan kadınlar, ummalı bir eğitimimin içerinde yeteneklerini keşfetmeye çalışıyor. Hasır işlemeden vazo, çeşitli sepetler, peçetelik, aksesuar kutularını yapmayı öğrenen kadınlar, hem yeni yüzlerle tanışıp sohbet etme imkanı yakalıyor, hem de öğrenip ortaya çıkaracakları örme eşyaları satarak aile bütçesine katkı koyacak. Sohbet evlerinin tam bir dayanışma ve eğitim kurslarına dönüştüğünü söyleyen kadınlar, yeni beceriler öğrenmekten duydukları mutluluğu anlatırken, başkan Soner Çetin’e de teşekkürlerini de her fırsatta iletmeyi ihmal etmiyor.
Pasta ve aşçılık eğitimi
Güzelyalı Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde ise pastacılık ve aşçılık kursu açılmasıyla, burada kadınlar mutfaklarına yeni lezzetler ekleme fırsatı buluyor. Ayrıca kazandıkları yeni becerilerle şimdiden çevrelerinden sipariş dahi aldıklarını, öğrendikleri pastaları ve çeşitli börekleri satarak hem kendi mutfaklarının lezzetini artırdıklarını, hem de para kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylüyor. Üstelik bu kurslara katılanlar sadece Türk kadınlarımız değil. Evlilik yaparak şehrimizde yaşamaya başlayan ve bizim kültürümüzü merak eden yabancı uyruklu kadınlarda bu eğitimlere katılarak, hem ailesini mutlu etmeye çalışıyor,hem de boş vakitlerini olumlu bir şekilde geçirmenin rahatlığını yaşıyorlar.
‘Daha fazlasını hak ediyorlar’
Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, yakında Kurttepe Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde kadınlarımızın sağlığı için plates ve zumba kurslarının da açılacağının müjdesini verdi. Başkan Soner Çetin, kadınların hayatını kolaylaştırmak için projeler ürettiklerini belirterek, “Çalışan kadınlarımızı da düşünüyoruz ve semt kreşleri açıyoruz. Hem semt kreşlerinin hem de sohbet evlerinin sayısı artacak. 7 yılda sayısız hizmeti halkın yararı için açtık. Yeni proje ve çalışmalarımızla sadece Adana’ya değil, Türkiye’ye damga vuracağız.” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Kurban Bayramınız kutlu olsun…

Sevgi ve saygının daha da güçlendiği, hoşgörü ve dayanışma duygularının pekiştiği, aile ve milletimizin birleştirici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir