15 Aralık 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / KÖPEKLE TERAPİ SUÇU DÜŞÜRDÜ…

KÖPEKLE TERAPİ SUÇU DÜŞÜRDÜ…

İtalya’nın Milano kenti yakınlarındaki bir cezaevinde, mahkumların rehabilitasyonunu kolaylaştırmak ve yeniden suç işlemelerini önlemek amacıyla köpeklerle terapi uygulanıyor.
“Köpek terapisi” için model olarak seçilen Bollate cezaevinde, aralarında mafya tetikçileri ve cinsel saldırı suçlularının da bulunduğu mahkumlar, haftada bir gün köpeklerle vakit geçirip oyun oynama şansına sahip.
“İçerideki Köpek” adlı proje kapsamında bir labrador, bir doberman ve bir de melez köpek cezaevinde “görev yapıyor”. Projenin internet sitesindeki açıklamada, “Mahkumlar köpeklerle doğrudan temasa geçerek, ellerinden alınan sevgi bağı kurma şansını yeniden yakalıyorlar ve kısa süreliğine de olsa yeniden özgürlüğe sahip oluyorlar” deniliyor.
Projeye katılan mahkumlara köpeklerle daha kolay iletişime geçmelerini sağlayacak kitaplar da okutuluyor.
Hayvanlı terapi ve diğer rehabilitasyon etkinlikleri sayesinde mahkumların yeniden suç işleme oranının da azaldığı belirtiliyor. Daha önce de atlarla terapi uygulanan, aşçılık ve marangozluk atölyesi kurulan, yoga ve resim kursları açılan Bollate cezaevinde tutulan mahkumların yeniden suç işleme oranı, ülke ortalamasının çok altına çekilmiş.
İtalya genelinde bir mahkumun yeniden suç işleme ihtimali ortalama yüzde 78 iken Bollate’de bu oran yüzde 20’ye inmiş. BBC.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Ceyhan’da “Kadınlar Matinesi”

Ceyhan Belediyesi Kadın ve Aile İşleri Müdürlüğü tarafından Funda Avcı Toplum Merkezi’nde Kadınlar Matinesi düzenlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir