13 Nisan 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / 8 Mart’ta Adana’da kadınlar gece yürüyüşü yaptı…

8 Mart’ta Adana’da kadınlar gece yürüyüşü yaptı…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Adana’da kadınlar gece yürüyüşü yaptı. Şinasi Efendi Sokağı’ndan başlayan yürüyüş Atatürk Parkı’na kadar yapıldı.

Yürüyüş sonrası açıklama gerçekleşti. Açıklamayı kadınlar adına Zeliha Korkmaz, “Her 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde olduğu gibi bu 8 Mart’ta da tüm coşkumuzla, neşemizle sokaklardayız. Sokaklar, caddeler, geceler bizim. Bugün burada kadın cinayetlerine, erkek-devlet şiddetine, yoksulluğa, savaşa, ekolojik yıkıma, gericiliğe karşı yeniden hayatlarımız için bir aradayız. Omuz omuzayız. Bu yıl da gücümüzü, cüretimizi kadın mücadelesinden ve dayanışmasından alıyoruz. Ve sözlerimize başlamadan önce ‘Yaşasın Kadın Dayanışması’ diyoruz” dedi.

Konuşmasına veriler üzerinden devam eden Korkmaz, “Açıklanan 2023 verilerine göre Adana ili silahla suç işleme oranında üçüncü sırada ve kadın cinayetlerinde de 4. Sırada” şeklinde konuştu.

KORKMAZ: HER GÜN HER AN VERDİĞİMİZ MÜCADELEYİ DAHA DA BÜYÜTEREK BURADAYIZ

İşsizliğinin arttığı, göçmen kadınlara yönelik emek sömürüsü ve ırkçı saldırıların çoğaldığı koşullarda bugün tüm dünya kadınları ile birlikte yaşamlarına, haklarına ve geleceklerine sahip çıkmak için burada olduklarını dile getiren Korkmaz, devamında şunları bildirdi:

“Hayatımızın her alanını ele geçirmeye, emeğimizi gaspetmeye, sırtımızdan geçinmeye, bizi sindirmeye, şiddetle kontrol edip cezalandırmaya, haklarımıza ve özgürlüğümüze el koymaya çalışan ataerkiye karşı her gün her an verdiğimiz mücadeleyi daha da büyüterek buradayız.”

KORKMAZ: BİZLER RAKAMLARDAN VE İSİMLERİMİZDEN İBARET DEĞİLİZ

2023 yılında 333 kadının erkek şiddeti sonucunda öldürüldüğünü vurgulayan Korkmaz, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Şubat ayının son gününde, 24 saat içerisinde 8 kadın öldürüldü. Daha geçtiğimiz günlerde Adana’da İpek Akgül silahlı ateşle vurularak öldürülüp kuyuya gömüldü. Ve dün de Tarsus’ta Merve Gül Bayer’in boşandığı Mustafa Yıldır tarafından öldürüldüğü haberini aldık. Bizler rakamlardan ve isimlerimizden ibaret değiliz.  Yaşamak için sokaklardayız. Adliye önlerindeyiz. Mahkeme salonlarındayız. İpek’in ve Merve’nin de sesiyiz. Çünkü biliyoruz hayatlarımıza biz kadınlar sahip çıkabiliriz.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir