24 Mayıs 2024 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / YUMURTALIK TURİZM’İN MERKEZİ OLABİLİR…

YUMURTALIK TURİZM’İN MERKEZİ OLABİLİR…

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde son dönemde bulunan yeni mozaiklerin, Adana turizmine çok önemli katkılar sağladığı belirtildi.

Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yumurtalık’ta yapılan kazılarda her gün yeni mozaiklerin açığa çıktığını belirtilerek, “Yumurtalık sanki binlerce yıllık tarih uykusundan son yıllarda bulunan mozaiklerle uyanıyor. Döneminde zenginliğin, gücün ve ihtişamın göstergesi olarak villa tabanlarına döşenen mozaikler binlerce yıl toprak altında gizlenerek sanki o dönemi bize yaşatmak için gün yüzüne çıkmayı beklemiş” denildi.
Titiz çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerle bir zamanlar bölgenin en önemli kentlerinden biri olan Antik Aigeai Kenti’nin o ihtişamlı günlerine tekrar kavuşacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Tarih boyunca antik kentte yaşanmış zenginlikleri, ihtişamlı dönemleri günümüzde tekrar bize yaşatan küçük taşlardan bir nakış gibi döşenen mozaikler, sanki sırlarla dolu antik kentin büyülü dünyasına bizi çekiveriyor. Müzenin geçen yıllarda yaptığı kurtarma kazıları sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerde, Eroslar hippokamposlar üzerinde balık tutarken ve olta ve ağ ile balık avlarken tasvir edilmiş. İlk defa Anadolu’da ve dünyada Eroslar yetişkin birer avcı pozisyonunda Yumurtalık mozaiklerinde tasvir edilmiş. Bu da mozaiğin arkeoloji dünyasında önemli ve ayrıcalıklı bir yer edinmesini sağlamış. Bugünlerde Arkeologlar Efes ve Zeugma Antik Kentinde bulunan yamaç villaları gibi burada da yamaca kurulan villalarda hummalı bir çalışma ile yeni mozaikli alanları ve binlerce yıllık kalıntıları gün yüzüne çıkarıyor. Mozaikler ve kalıntılar Yumurtalık Aigeai Antik Kenti’nin tarihine ışık tuttuğu gibi geleceğinde de yeni bir kilometre taşı olacak. Döneminde önemli bir liman şehri olduğu için gerek ticaret gerek askeri gerekse dini inanç ve tedavi amacıyla akın akın insanların geldiği antik kent mozaiklerle eski ihtişamlı günlerine tekrar

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir