19 Mayıs 2024 , Pazar
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / UYDU DEĞİŞİKLİĞİ ELEKTIROKNİCİKLERİ İHYA ETTİ…

UYDU DEĞİŞİKLİĞİ ELEKTIROKNİCİKLERİ İHYA ETTİ…

Televizyon kanallarının Türksat 4A uydusuna geçmesiyle birlikte frekanslar değişti.

Yeni frekansları kendileri ayarlayamayan vatandaşlar, elektronik dükkanlarına akın etti.
Türksat 4A uydusuna geçişle birlikte televizyon ve radyo kanallarının frekansları değişti. Çeşitli internet platformlarında yeni frekansların uydu alıcılara nasıl yükleneceği yer almasına karşın, bu işlemi kendisi yapamayan vatandaşlar, soluğu elektronik dükkanlarında aldı. Bir gecede işleri tavan yapan elektronik dükkanlarına kısa sürede yüzlerce vatandaş akın etti. Frekans değişikliğinin oluşturduğu katma değerden en çok elektronikçiler memnun oldu. Bazıları durumdan nemalanıp 15 dakikalık işlem için 50 TL talep ederken, elektronikçiler genellikle 10 TL’den işlem yaptı. Müşteriler yeni uydu frekanslarını yüklemeleri için sıraya girerken, cihazlar elektronikçilerin dükkanında ayrıca bir yığılma oluşturdu.
Uzun yıllar elektronikçilik yapan işletme sahibi Halil Güven, frekans değişikliğinin yapıldığı günden bu yana yığılmalar nedeniyle sabah 4’e kadar çalıştıklarını belirtti. Değişiklikten bu yana 400-500 kişinin dükkanına uydu alıcılarını bıraktıklarını söyleyen Güven, “Bizim yıllardır işin içinde olduğumuz için her cihazın nasıl çalışacağını iyice biliyoruz ancak insanlar için bu genellikle zor” dedi.
Frekans değişikliği karşılığında karaborsa ücret talep edilmesini ‘etik’ bulmayan Güven, şöyle devam etti:
“Cihaz başına 10 TL alıyoruz. Bazen geliyorlar, ’10-15 TL daha fazla vereyim, sırada öncelik tanı’ diyenler oluyor ama sıcak bakmıyoruz. Her şey hakkıyla, sırayla.”
Bazı vatandaşlar ise yeni uyduya geçişi “Saçma sapan bir şey. Daha neler çıkaracaklar, para tuzağı” yorumunda bulunurken; kimivatandaşlar da geçişin iyi bir uygulama olduğunu ancak teknik ayarlar kafa karıştırdığı için kendilerinin yapamadığını kaydetti.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir