26 Şubat 2024 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Seyhan’da bin 962 ton atık ekonomiye kazandırıldı…

Seyhan’da bin 962 ton atık ekonomiye kazandırıldı…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Sıfır Atık Yönetmeliği’ndeki 16 kriteri karşılayan atık yönetim modeliyle bölgede ilk kez bir belediyenin tüm sorumluluk alanını kapsayan “Sıfır Atık Belgesi” alan Seyhan Belediyesi, sürdürdüğü geri dönüşüm çalışmalarıyla farkındalık oluşturuyor.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen çalışmalar çerçevesinde kağıt-karton, plastik, metal, cam, atık elektrik-elektronik eşyalar, atık pil ve bitkisel atık yağlar belirli bir sistem içinde, ilçenin farklı noktalarına 40 Mobil Atık Getirme Merkezi; 35 okula “Çöpe Değil Potaya” sloganı ile atık potalı toplama ünitesi, atık üreticisi pozisyonundaki site, apartman, kamu kurumu, okul, işyeri vb. yerlere 55 adet geri kazanılabilir atık ünitesi, 747 takım ( mavi-gri ikili set) iç mekan atık kumbarası, 167 adet atık pil kutusu, 7 adet büyük boy polikarbon dönüşüm kutusu ve 17 adet elektrik-elektronik atık kutusu yerleştirildi.

Randevulu atık toplamadan 1600 kullanıcı yararlanıyor

Randevulu yöntemle sitelerin, apartmanların geri kazanılabilir atıklarının toplandığı “Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” mobil uygulaması Seyhan genelinde yaygınlaştırılarak bin 600 kullanıcıya ulaşıldı.

Bin 962 ton atık ekonomiye kazandırıldı

2022’nin Ocak ayında başlayan sistemde geri dönüştürülebilir yaklaşık bin 962 ton geri kazanılabilen atık kaynağında toplanarak yeniden ekonomiye kazandırıldı.

7.250 kg atık ilaç toplandı

Seyhan Belediyesi ile Adana Eczacı Odası’nın (ADEO), kullanılmayan, miadı dolmuş ilaçların toplanıp, lisanslandırılmış tesislerde imha edilmesi konusunda işbirliği yaptığı proje kapsamında, Seyhan’daki 85 eczaneye 80 litre kapasiteli ağzı kilitli “Evsel Atık İlaç Toplama Kumbarası” yerleştirildi. Proje çerçevesinde Haziran 2021’den bu yana 7 bin 250 kg evsel atık ilaç toplanırken, ekim ayı itibariyle toplam 6 bin 500 kg evsel atık ilacın bertaraf edilmesi sağlanarak ve toprağı ve suyu kirletmesi engellendi.

380 ton tekstil atığı

İlçe genelinde 200 noktaya yerleştirilen kumbaralara yurttaşların attığı kullanılmış kazak, tişört, çorap, elbise, şapka, terlik, ayakkabı, bot gibi her türlü giysi ile battaniye, örtü, çanta, perde, havlu gibi tekstil ürünlerinin giyilebilir nitelikte olanları Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından temizliği yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırıldı. Kullanılabilir durumda olmayan 380 ton tekstil atığı ise geri dönüşüm merkezine gönderilerek, yeniden ekonomiye kazandırıldı.

320 ton kompost

Semt pazarlarından geriye kalan organik atıklar, çim artıkları ve budanan ağaçların dal ve yaprakları, Seyhan Belediyesi’nin 8.000 m2 alan üzerine kurulu tesisinde komposta dönüştürülmeye başlandı. 2022 yılından bu yana bin 400 ton organik içerikli malzeme kullanılarak tamamen doğal süreçler sayesinde hiçbir masraf etmeden, toprağı iyileştirme özelliğine sahip, oldukça yüksek kalitede 320 ton kompost üretildi. Çevre kirliliği önlenip tasarruf sağlanırken, üretilen kompostla hem Park ve Bahçeler Müdürlüğünün gübre ihtiyacı karşılandı hem de gübre maliyetlerindeki artış nedeniyle tarlasında, bahçesinde kullanmak için gübre alamayan çiftçilere de kompost desteği verildi.

Atık lastiklerden bin 550 metrekare esnek zemin kaplaması

Atık lastikleri yeniden ekonomiye kazandırmayı hedefleyen “Ömrünü Tamamlamış Lastik Geri Kazanım ve Esnek Zemin Kaplaması Üretim Tesisi”nde ise işlenen 90 ton lastik toplanmış olup bu lastiklerin bir bölümünden 1.550 metrekare alanda kullanılabilecek 9 bin 682 adet karo esnek zemin kaplaması üretildi. Üretilen esnek karolar parklarda, spor sahalarında, yürüyüş yollarında ve çocuk oyun alanlarında kullanıldı.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, kaynakların oldukça kısıtlı olduğu bir dönemde geri dönüşümün hem hammadde temini açısından hem de çevreyi ve doğayı koruma açısından yaşamsal öneme sahip olduğunu belirtti. Akay, “Sıfır atık hedefi doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle hem tasarruf ediyoruz, hem israfı önlüyoruz hem de atıkları yeniden ekonomiye kazandırarak birçok açıdan kazanıyoruz. Hepimize ait olan dünyayı korumak için sorumluluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Karataş Spor Kenti Yolunda İlerliyor…

Topuz, Karataş Belediyesi’nin desteklediği U-16 Ligi Final Müsabakalarının ardından düzenlenen ödül törenine dair bilgiler paylaştı. …

Dyt. Sevim Akçay’dan Seminer…

Engelsiz Eğitim Merkezi’nde sağlıklı beslenme üzerine, bünyesinde bulunan Diyetisyen Sevim Akçay tarafından bir seminer verildi. …

Adana’da Öğrencilere Terör Uyarısı…

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği ekipleri, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir