24 Haziran 2024 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Sağlıklı Yaşam, Temel İnsan Hakkıdır!

Sağlıklı Yaşam, Temel İnsan Hakkıdır!

Adana Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonunca 62 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Uzm. Dr. Gürsel Özgür anısına “Gürsel Özgür, Sağlıklı Yaşam Hakkı ve İnsan Hakları Mücadelesi” Konulu Panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Hilal’ın yaptığı panele konuşmacı olarak İHD Onursal Başkanı Akın Birdal ve Prof. Dr. Okan Toygar katıldı.

Birçok kurum temsilcisinin yanı sıra CHP’li Belediye başkan aday adayları da panele katıldılar. Yoğun ilgi nedeniyle birçok kişinin ayakta izlediği panelin açılış konuşmasını Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur gerçekleştirdi.

Suntur, konuşmasında şu ifadeler yer verdi;

Sağlıklı Yaşam Hakkı ve İnsan Hakları deyince sanki birbirinden ayırmışız gibi anlaşılabilir. Ancak biz sağlığı tanımlarken bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyilik hali diye tanımlarız. Tüm bunların bir arada olmasını istemekte her insanın, her bireyin hakkıdır. Bunlardan bir tanesinin eksik olduğu kişinin sağlıklı olmasından bahsedemeyiz.

Biz hekimlik andını ederken ‘’hastamın özerkliğine ve onuruna saygı göstereceğim’’ dedik.

Ayrıca ‘’Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime’’ dedik. Yani en temel insan haklarına saygı göstereceğimiz üzerine yemin ettik.

Ettiğimiz yemini savunduğumuz için, en temel insan haklarını savunduğumuz için, anayasal güvence altındaki TTB’ne açılan davada mahkeme TTB’ye kayyum atadı. Bu TTB’nin ilk yargılanması değildi. Daha önce de TTB insan haklarını savunduğu için çeşitli davalar açılmış, her dava TTB’nin haklılığını ortaya çıkarmıştı. Son yıllarda artan antidemokratik uygulamalar, hukukun ilkelerinin, hatta Anayasa mahkemesi kararlarının uygulanmaması nedeniyle birçok hak ihlalleri yaşatmaktadır.

Sayın Akın Birdal’da yıllardır insan hakları için mücadele etmiş bu uğurda bedeller ödemiş bir insan hakları savunucusudur, kendisini Adana Tabip Odasında ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Ayrıca bu toplantının hazırlanmasında emeği geçen İnsan hakları komisyonumuza, moderatörümüz Prof. Dr. Ahmet Hilal’e ve Sevgili kardeşimiz Prof. Dr. Okan Toygar’a teşekkür ediyorum.” dedi

Akın Birdal, “Bu hafta insan hakları haftasında olduklarını ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabulünün 75. Yılında olduklarını belirtti, İnsan Hakları olarak derneği 10-17 Aralık günlerinde İnsan Hakları belleğimizi yenilemek Dünyada ve Türkiye’de Bölgemizde insan hakları ihlallerinin fotoğraflamak ve bunun nasıl giderileceğinin yollarını tartışmak ve ihlalleri teşhir etmek ve durdurmak ya da caydırmak çabası içerisinde oluyoruz.” dedi.

Birdal, “İnsan Hakları Mücadelesi ezilenlerden, emekçilerden yana yürütülen bir politik mücadele aslında bir vefa mücadelesidir, unutmamak ve unutturmamak gerekir” dedi.

Prof. Dr. Okan Toygar “Yaşam hakkının en önemli parametresi Sağlıklı Yaşam hakkıdır. Türk Tabipler Birliği Hekimlerin özlük haklarını koruyan bir örgüt değil sadece aynı zamanda toplumun sağlık Hakkı için de mücadele veren bir örgüt ve bunu da günümüze kadar başarılı bir şekilde yürütüyor, zaman zaman TTB’nin eleştiri aldığı noktalar oluyor orada unutulan ve derinlemesine düşünülmeyen konu sağlığın bir insan hakları problemi olduğu sağlıklı yaşam hakkı her insanın doğal bir hakkı olduğu gerçeği unutulmamalıdır” dedi.

Yoğun ilginin olduğu panel, katılımcıların soru ve katkılarıyla sona erdi.


Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir