23 Ağustos 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Patatesin fiyatını kim yükseltti?..Bunu Avrupalılar diyor..

Patatesin fiyatını kim yükseltti?..Bunu Avrupalılar diyor..

Kilosu 5 lirayı bulan patates hem pazarın hem de siyasetin gündeminde ilk sıralara oturdu.
Hükümet fiyatların bir anda bu denli hızlı artmasından spekülatörleri sorumlu tutuyor.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Patates üreticide 1 lira iken pazarda 5 lira. İthalat yaparak, spekülatörlere dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz” diyor.
Muhalefet ise hükümetin tarım politikalarının hatalı olduğunu savunuyor.
Spekülatörlerin patates stoklayarak arzı düşürdüğü ve fiyatları yükselttiği iddiaları var.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, patates üreticisi Niğde’deki mitinginin ardından “Patates üreticisinin, çiftçi üreticisinin önündeki engelleri kaldırmak benim boynumun borcudur” demişti.
Niğde’deki üreticiler ise fiyat artışından hava şartlarını sorumlu tutuyor.
BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Niğde Patates Üreticileri Birliği Başkanı Eşref Tekin, “Kimsenin patates stokladığı yok. Eski patates kalmadı ki. Piyasadakilerin tümü taze mahsül” diyor.
Tekin olumsuz hava şartlarının üretime etkisini ise “Havalar soğuk gitti. Don nedeniyle Nisan’da sökümü yapılacak mahsül alınamadı. Adana’da da çamurdan tarlalara girilemedi” sözleriyle açıklıyor.
‘Sığ tarımsal ürün piyasası’
TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Erol Çakmak ise hava şartlarındaki değişimlerin fiyatları bu denli etkilememesi için doğru tarım politikalarının gerekli olduğunu vurguluyor.
Çakmak’a göre ürün bazında tarımsal destektense, çiftçilerin desteklenmesi daha anlamlı olabilir:
“Amaç kırdan kente göçü frenlemekse, çiftçilere üretim yapmasalar da sadece o bölgede yaşadıkları takdirde destek verilebilir. Bu politikanın sonucunu alan ülkeler var.”
Tarım ekonomisi uzmanı olan Profesör Çakmak, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken “Türkiye’de piyasa sığ. En ufak arz kıpırdanmasında fiyatlar fırlıyor” diyor.
Tarımsal ürün depolama tesislerinin azlığı ve tarım arazilerinin küçük üreticiler arasında dağılmış olması, kötü hava koşulları karşısında arzın hızla düşmesine yol açabiliyor.
Spekülatörlerin fiyatı yükseltmiş olup olamayacağı sorusuna ise Çakmak “Üretimde düşüş yaşanıp fiyatlar artmaya başlayınca spekülatörün de devreye girmesi doğaldır” diyerek yanıt veriyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci patates fiyatını yükseltenlerin spekülatörler olduğunu savunarak “Dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz” dedi.
Kim bu spekülatörler?
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMSEKOM) Başkanı Burhan Er, fiyatların hallerde yukarı çekildiği iddialarına tepkili.
“Aracılar yükseltiyor deniyor. Kim bu aracılar bize de söyleyin. Öyle bir şey yok” diyen Er’e göre asıl sorun tarla mahsüllerinin halden geçmeden doğrudan büyük süpermarket zincirlerine satılması.
BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Er, “Hal yasası bizi bağlıyor. Fiyatları da belirliyor. Ancak perakende sektöründe böyle bir yasal düzenleme yok. Doğru olan tüm üretilen malların halden geçmesi, burada bir borsa oluşması ve fiyat belirlenmesi. Aracı yok, yanlış uygulama var” diyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Eski sevgiliye plakası “evleniyoruz” yazılı otomobille silahlı saldırı iddiası…

Bir kişinin eski sevgilisini plakası “evleniyoruz” yazısıyla kapatılmış otomobilden ateş açarak vurduğu ileri sürüldü. Edinilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir