12 Aralık 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Karayalçın Ceyhan’da…

Karayalçın Ceyhan’da…

CHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın Ceyhan’da halka hitap etti.Gaziosmanpaşa Mahallesinde konuşan Karayalçın, Konuşmasına ‘HAYIR diyenler sadece Cumhuriyet Halk Partililer değil” diyerek başladı. Karayalçın, “Anayasa paketini gerçekçi bir biçimde değerlendiren çok sayıda siyasi partimiz, sivil toplum örgütümüz ve yurttaşımız, bu anayasa değişikliği paketine HAYIR diyor” diye konuştu.

Türkiye genelinde yüzde 55’in üzerinde HAYIR çıkacağı öngörüsünde bulunan Karayalçın, HAYIR demek için çok sayıda haklı gerekçe bulunduğunu kaydetti. Bu gerekçeler arasında üçünün çok önemli olduğunun altını çizen Karayalçın, “Devleti oluşturan güçlerin tek elde toplanması, çoğulculuğun ortadan kaldırılması ve cumhurbaşkanının partili olması bu anayasa değişikliği teklifindeki en önemli konulardır” ifadelerini kullandı.

Üç konuyu tek tek anlatan Karayalçın, oylanacak anayasa değişikliği teklifinin, dünyada eşinin ve benzerinin olmadığını söyledi. Yasama, yürütme ve yargının doğrudan ya da dolaylı bir biçimde tek elde toplanmasının en vahim yanlışlık olduğunu ifade eden Karayalçın, “İnsanlık tarih içindeki tecrübelerle, devletleri oluşturan bu üç gücün bir birinden ayrı olmasını, birbirini denetlemesini ve dengelemesini gerekli görmüştür. 200 yıldır yaşananlar da bunun doğruluğunu ortaya koymuştur. Şimdi hangi haklı gerekçeyle biz akıntıya karşı kürek çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde parlamenter sistemdeki çoğulcu yapının ortadan kalkacağını belirten Karayalçın, “Yüzde 10’luk seçim barajını bir kenarda tutarsak, mevcut parlamenter sistem Türkiye’nin renklerini, seslerini temsil edebilmektedir. Bu renklerin, seslerin tümünün en kutsal yerimiz olan TBMM’de temsil edilmesi gerekiyor. Aksi halde Türkiye’de demokrasinin ve demokratik yaşamın sürdürülmesi olanaklı olmayacaktır” dedi.

HAYIR çıkmaması halinde, dar bölge seçimine geçme olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Karayalçın, “Eğer evet çıkarsa çok yüksek bir olasılıkla Türkiye’de 600 tane dar seçim bölgesi kurulacaktır. Her bölgeden bir milletvekili seçilecek ve bir oy fazlası tümünü alacak. Öyle bir Türkiye’yi tahayyül bile etmek istemiyorum” diye konuştu.

“Partili cumhurbaşkanlığını kendi partimin genel başkanı olsa bile kabul etmiyorum, içime sindiremiyorum” diyerek sözlerini sürdüren Karayalçın, bu durumun sakıncalarına dikkati çekerek, “Bir tek kişi hem bir partinin genel başkanı, hem devletin başı, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı olamaz, olmamalı. Bu bizim fıtratımıza aykırı. İnsanlarımız bunu kabul etmez, etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Lego parçaları zararlı mı? Altı araştırmacı yutarak test etti…

Avustralyalı ve İngiliz araştırmacılar, oyuncak Lego’ların sindirim sistemine zararlı olup olmadığını ölçmek için küçük plastik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir