24 Mayıs 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Depremin yıl dönümü…

Depremin yıl dönümü…

Adana ve çevresinde 27 Haziran 1998 günü büyüklüğü 6.3 olan depremde, 59’u şehir merkezinde kent merkezinde, 86’sı Ceyhan’da olmak üzere 145 kişi yaşamını yitirmiş; 802 konut ile 18 işyeri tamamen yıkılmıştı. Ayrıca 10 bin 232 adedi yıkık veya ağır derecede olmak üzere toplam 82 bin 552 bina hasar görmüştü.

Depremin yıl dönünü nedeniyle Şehir Plancıları Odası Adana Şubesi’nden yapılan açıklamada, Adana-Ceyhan depreminin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen hala yüzde 60 – 80 aralığında kaçak yapılaşmanın olduğu, ruhsatlı ve mühendislik hizmeti görmüş yapıların da teknik ve bilimsel esaslara uyulmadan, zayıf zemin koşulları dikkate alınmadan, denetimsiz ve kalitesiz biçimde üretildiği vurgulandı.

Olası yeni bir depremde aynı kayıpların yaşanmaması için hem vatandaşlara hem de yerel yönetimlere farklı sorumluluklar düştüğü belirtilen Şehir Plancıları Odası’nın açıklamasında, “Buna göre, vatandaşlar imar kanunu ve yönetmeliklerine uygun, ruhsatlı yapı üretilmesi konusunda duyarlı ve bilinçli olmalı. Yerel yönetimler ise afet risk yönetimi çalışmalarına bir an önce başlamalı, denetimli ve kaliteli konutların üretimi ile kontrolünü sağlamalıdır.” denildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Koruyucu Ailelere İftar…

Vali Mahmut Demirtaş, Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) tarafından bu yıl 13.sü düzenlenen geleneksel iftar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =