22 Eylül 2023 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / DAYAK YEMEKTEN BIKAN HEKİMLER TÜRKİYE’Yİ TERK EDİYOR…
????????????????????????????????????

DAYAK YEMEKTEN BIKAN HEKİMLER TÜRKİYE’Yİ TERK EDİYOR…

Adana Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonunca  düzenlenen ‘Tuhaf Zamanlar; Savaş, Göç ve Hekimlik’ söyleşisinde konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş,  dayak yemekten bıkan doktorların Türkiye’yi terk etmeye başladığını söyledi.

Prof. Dr. M. Cem Terzi’nin  konuşmacı olarak katıldığı toplantıda  konuşan Uzm.Dr.Menteş, “Ülkemizi terk eden hekim sayısında maalesef rekor kırıldı” dedi.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Feyzi Kurt’un yaptığı ‘Tuhaf Zamanlar; Savaş, Göç ve Hekimlik’ söyleşisinin açılış konuşmasında  tuhaf zamanlardan geçtiklerini söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Pandemiyi, depremi, selleri bir kenara bıraksak bile son 20 yıldır ülkenin geldiği noktada hekimlik mesleği gün geçtikçe değer kaybetti. Hekimlere yapılan saldırılar, hekim göçü artarak devam ediyor. Ağustos ayında ülkemizi terk eden hekim sayısında maalesef rekor kırıldı. Adanamızdan bu yıl Good Standing (İyi hal) belgesi alıp ülkemizi terk eden hekim sayısı 55 civarındadır. Bu sayıya sağlık emekçisini de katarsak gidişler endişe verici noktaya geldi. TTB bu konuda bir adım attı. Hem ekonomik özlük haklarımız konusunda ne yapabiliriz? Hem de ülkemizdeki sağlık sistemi daha iyi nasıl olur diye çalışmalar yürütüyoruz. Hareketli geçecek günler bizleri bekliyor. Bu zor günleri aşabilmenin sadece bir yolu vardır. O da birlikte dayanışmak ve mücadele etmektir. Halkımız, hekimlerimiz ve sağlık emekçileri için daha iyi bir sağlık sistemi var ve onu birlikte kuracağız. Katkılarından dolayı Prof. Dr. Cem Terzi hocamıza, İnsan Hakları Komisyonumuza, bizleri yalnız bırakmayan SES yöneticilerine ve katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

PROF. DR. TERZİ, “MÜLTECİ BENZERİ STATÜDEKİ İNSANLAR EN ÇOK TÜRKİYE’DE”

İngiltere’de hekimlik yapma hakkı veren belgeyi (General Medical Council full registration in the United Kingdom) sahibi, Avrupa Cerrahi Board Onursal Diploması (European Board of Surgery), Çin Cerrahlar Birliği Onursal Diploması ve Bulgaristan Cerrahlar Birliği Onursal Diploma sahibi, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış yüzlerce bilimsel eseri, kitapları bulunan Prof. Dr. M. Cem Terzi, görsel sunum yaparak ‘Tuhaf Zamanlar; Savaş, Göç, Mülteciler, Hekimlik’ konu başlığındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaştı. Prof. Dr. Terzi, mülteci ve mülteci benzeri statüdeki insanların dünyada en çok Türkiye’de olduğunu, bunu Pakistan, Lübnan, İran, Etiyopya ve Ürdün gibi ülkelerin takip ettiğini söyledi.

Merak edilen soruların yanıt bulmasının ardından TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Dr. İbrahim Halil Bardakci, Prof. Dr. M. Cem Terziye teşekkür ederek plaket verdi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

LÖSEV’DEN, 25. yıl kutlamasında müjde…

   Ünlü sanatçı Sıla Gençoğlu ve Lösemili Çocuklar Korosu’nun sahne performanslarıyla göz doldurduğu gecede iş, …

Adana’ya Uluslararası Caz Festivali geliyor…

  Adana Caz Kulübü Derneği’nin başkanı olan ve aynı zamanda kentin saygın tanınmış isimlerinden birisi …

Baysal’dan ÇGC’ye ziyaret…

  AK Parti’den Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adaylığını açıklayan, Kozan kökenli, tanınmış İş İnsanı Hilmi Baysal; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’e nezaket …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir