4 Ekim 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / Türk-İş Başkanlar Kurulu toplandı…

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplandı…

Türk-İş’e bağlı Şube Başkanlarının katılımı ile her ayın ilk haftası gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu, Bölge Temsilcisi Edip Gülnar Başkanlığında Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Halit Işık’ın ev sahipliğinde yapıldı.

Ülke ve kent gündeminin alındığı toplantıda Başkanlar Kurulu adına kısa bir konuşma yapan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan en çok asgari ücretle çalışan ve emekli kesimin etkilendiğini söyledi. Temel gıda ürünlerine başta olmak üzere, artan vergiler, akaryakıt, elektrik, doğal gaz ve birçok kalemde peş peşe gelen zamlar sonrası çalışanın alım gücünün her geçen gün eridiğine dikkat çeken Gülnar, “Asgari ücrete ve kamu çalışanlarını ilgilendiren Toplu iş sözleşmesi sonrasında yapılan zammın bir değeri kalmadı. Hayat pahalılığı çalışanları fedakârlık yapmaya zorluyor. İktidarın ekonomiyi düzlüğü çıkarma konusunda attığı adımları yakından takip ediyoruz. Türkiye ekonomisinde makro görünümdeki bozulma ile enflasyonun yarattığı olağanüstü talep artışı, büyümenin küçülmeye dönüşmesini ve işsizliğin artmasını engelliyor.  Ancak kamu tasarrufu olmadan talebi düşürebilmek ve makroekonomik koşulları en azından Eylül 2021 öncesi seviyeye getirmek mümkün gözükmüyor. Resmi açıklamalara göre önümüzdeki süreçte enflasyonun artma eğiliminde olduğu ve ancak 2024 ortasından itibaren düşüşe geçeceği belirtilirken, geçtiğimiz aylarda temel etkisi ile gerileyen yıllık enflasyonun yönünü tekrar yukarıya çevirme eğiliminde olduğu gözlemleniyor. Somut adımların yanı sıra fiyat istikrarının en kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir. Kamuda çalışanların, asgari ücret alanların ve emeklinin aldığı ücret ile geçinmesi neredeyse imkânsız hale gelmek üzere. Bu ciddi bir sorun olmadan, ücretlerde iyileştirme yapılmalıdır” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

ADANA BAROSU 4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI…

Adana Barosu 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde basın açıklaması yaptı.Adana Barosu Avukatlar Salonu’nda bir …

Adana’da Müzik Ziyafeti…

  Adana, Seyhan, Güney, Çukurova, Tepebağ, 5 Ocak, Taşköprü, Anatolia ve Osmaniye Rotary Kulüpleri, diğer …

Eğitim-Bir-Sen Adana’da Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Zirvede Başladı…

EBS Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sendikanın ilkelerine ve misyonuna vurgu yaparak, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir