Çukurova Sanat Girişimi tarafından Yaşar Kemal’in doğum günü olan 6 Ekim’de Yazarlar Evi’nde gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik saat 18.00’da başlayacak. Yaşar Ateşoğlu‘nun yöneteceği ‘Sanat İklimi’ isimli etkinlikte, Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. Haluk Uygur da konuşmacı olarak yer alacak.

Bir fotoğraf sanatçısı gözüyle 28 Şubat 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Yaşar Kemal’i anlatacak olan Haluk Uygur, etkinliğe ilişkin açıklamasında, şunları kaydetti:

 

“Çukurova Sanat Girişimi yöneticileri, farklı sanat disiplinlerinin Yaşar Kemal’e yaklaşımını merak ediyorlardı. Bir fotografçı gözüyle Yaşar Kemal nasıl görülür, nasıl anlatılır? merakının peşindeydiler. Biz birkaç gönüllü, gönlü geniş öğretmen-eğitmen ve 20 liseli genç, Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte böyle bir çalışma yapmıştık zaten. Yaşar Kemal’in bazı kitaplarını incelemiş, kitapta anlattığı birçok betimlemenin bir fotoğraf gibi olduğunu görmüş ve bu betimlemelerin fotoğraflarını çekmiştik. Ortaya ‘Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor’ ismiyle, gençlerin yaptığı görülesi bir çalışma çıkmıştı. İşte biz de haddimize sığınarak ustanın 100. yaş dönümünde, kendini kendine anlattırmaya karar verdik.”

Uygur, Yazarlar Evi’nde yapılacak etkinliğe sanatseverleri davet etti.