16 Temmuz 2024 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Ceyhan’da mera açılışı…

Ceyhan’da mera açılışı…

Ceyhan’da ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında ıslah edilen 458 dekarlık mera açıldı, köylülerin hayvanları meraya salındı.

Kentte yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, mevcut meraların iyileştirilmesi, hayvancılığın ihtiyacı olan kaba yem üretiminin artırılması, meraların amenajman planlarına göre otlatılması, üreticilerin yeni bilgilere ulaşımını hızlandırarak hayvancılığın karlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ceyhan ilçesi Büyükburhaniye Mahallesi’nde 2014 yılında mera ıslah ve amenajman projeleri uygulamasına başladı.

Meranın açılış töreninde konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, hayvancılık denilince ilk akla hazır yemin geldiğini belirterek bunun da maliyeti artırdığına dikkat çekti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt ise meraların ıslah edilerek verimlerinin yükseltilmesi ve daha çok hayvan otlatılabilir hale getirilmesinin temel hedef olduğunu kaydetti. 1998 yılında bin 982 hektar olan mera varlığının yapılan çalışmalar neticesinde bugün 47 bin 928 hektara çıktığını belirten Söğüt, “İlimizde 2004 yılında mera ıslah çalışmalarına başlanmış olup, 14 mahallede 10 bin 50 dekar alanda ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. 5 mahallede 18 bin 243 dekar alanda ise ıslah çalışmalarımız devam etmektedir. İlimizde meraların daha iyi kullanılması ve doğru yönetilmesi için 35 adet mera yönetim birliği oluşturulmuştur. Mera ıslah çalışmalarına bundan sonra daha fazla önem verilecektir” şeklinde konuştu.

Adana’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan proje tutarının 198 bin 343 TL olduğunu anlatan Ahmet Söğüt, “Meralar atalarımızdan bize kalan miras değil, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli emanetlerdendir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ıslah edilen 458 dekarlık meranın açılışı yapıldı ve köylüler hayvanlarını meraya bıraktı.

Proje kapsamında gerçekleşen açılış törenine Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, İl Jandarma Alay Komutanı Ünsal Bulut, Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Birim Koordinatörü Bülent Akçay, kent protokolü ve vatandaşlar .

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir