13 Nisan 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana’da emekliler daha iyi bir yaşam istedi, “Kaynak var, niyet yok” dedi…

Adana’da emekliler daha iyi bir yaşam istedi, “Kaynak var, niyet yok” dedi…

DiskEmekli-Sen ve Ferpa emeklilerin daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri için Adana’da açıklama gerçekleştirdi. İnönü Parkı’nda yapılan açıklamayı emekliler adına Veli Ersoy yaptı.

 

Milyonlarca emekli ve hak sahibinin sesi, sözü olma sorumluluğuyla bir kez daha alanda olduklarına değinen Ersoy, “Kara kışta sokaktaydık, güneşin alnında sokaktaydık. Bugün de buradayız. Emeklileri yoksullukta, sefalette eşitleyenlere karşı her mevsim sokaktayız. Emeklilere kaynak yok diyen, her seçim döneminde ise bizleri oy kaynağı olarak görenlere karşı yerel seçimlerde de sandıklardayız” dedi.

 

ERSOY: EMEKLİYE MİLLİ GELİRDEN PAY VERİLMEMESİNE KARŞI BURADAYIZ

“Kaynak var, niyet yok” demek için burada olduklarına vurgu yapan Ersoy, “Ekonomi büyürken emekliyi yoksullaştıranlara karşı buradayız. Emekliye milli gelirden pay verilmemesine; istatistik uydurma kurumu tarafından açıklanan ve ertesi gün eskiyen enflasyon oranlarında yapılan sözde zamlara karşı buradayız. Emeklilere yönelik hayata geçirilen ya da geçirilmeyen politikaların hangi tercihin, hangi aklın ürünü olduğunu gördüğümüz için buradayız” şeklinde konuştu.

 

ERSOY: MADENLERDE NEFESİNİ, ATÖLYELERDE ELLERİNİ TÜKETEN VE BUNCA YORGUNLUĞUN SONUNDA BİR OH DİYEMEYEN EMEKLİLERİN GERÇEĞİNİ HAYKIRMAK İÇİN BURADAYIZ

Emeklilerin rüşvet değil, haklarını istediğini söyleyen Ersoy, devamında şunları bildirdi:

“Açlığın pençesinden kurtulabilmek için çalışmak zorunda kalan, hem de güvencesiz ve kayıt dışı işlerde çalışmak zorunda kalan emekliler için buradayız. Yıllar boyunca çalışan, alın teri döken emeklilerin; tarlayı eken, çarkları döndüren, gemileri yüzdüren, tebeşirle birlikte sesini, madenlerde nefesini, atölyelerde ellerini tüketen ve bunca yorgunluğun sonunda bir ‘oh’ diyemeyen emeklilerin gerçeğini haykırmak için buradayız. Çöken sosyal güvenlik sisteminin altında kalanın bizler olduğunu haykırmak, ‘Kaynak yok diyenler, suyu kurutanlar, doğayı katledenler, kentleri yaşanılmaz, torunlarımızın yarınlarını öngörülmez kılanlardır’ demek için buradayız.”

 

ERSOY: BARINMAK İÇİN EKMEĞİNDEN, EKMEK İÇİN SAĞLIĞINDAN VAZGEÇMEK ZORUNDA BIRAKILAN EMEKLİLER OLARAK SOKAKLARI TERK ETMEYECEĞİZ

Ersoy, konuşmasının devamında şu cümleleri kullandı:

“Biliyoruz: Emeklileri sırtında yük olarak görenler, işçilere daha çok çalışın, daha az kazanın diyenlerdir. Biliyoruz: Emeklileri her gün biraz daha yoksullaştıranlar, öğrencilerin barınma hakkına göz dikenlerdir. Biliyoruz: Emeklilere sağlıkta katkı payı dayatanlar, sağlık sistemini özelleştirenler, eğitimi piyasalaştıranlardır. Bu aklı tanıyor, bu zihniyetle inatla, umutla mücadele etmeye devam ediyoruz. Taleplerimiz açıktır, nettir: Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır. Emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır. Emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret seviyesine çıkarılması hakkımızdır. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır. Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır. Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır. Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır. Tüm bunlar için kaynak var dostlar, fakat niyet yok. Barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler olarak sokakları terk etmeyeceğiz.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir