13 Aralık 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana’da Bu Yıl 979 Kişi Uyuşturucudan Tutuklandı…

Adana’da Bu Yıl 979 Kişi Uyuşturucudan Tutuklandı…

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürü Osman Karip, bu yıl içinde yaptıkları operasyonlarda gözaltına alınan 5 bin 46 kişiden 979’unun tutuklandığını açıkladı
Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Adana Valisi Mustafa Büyük’ün başkanlığında valilikte gerçekleştirildi.
Toplantıda sunum yapan Adana Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Dr. Saadet Yener Önal, uyuşturucu kullanımının çok yönlü bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre 2013’te dünyada 15-64 yaş arası 246 milyon kişinin yani her 20 kişiden 1’inin uyuşturucu kullandığını vurgulayarak, “187 bin kişi de uyuşturucuya bağlı nedenlerle öldü. Ülkemizde 2011’de yapılan ’15-64 Yaş Arası Madde Kullanım Araştırması’na göre ise 1 milyon 350 bin kişi uyuşturucu kullanıyor. 15-45 yaş grubunda çok sayıda kişiyi uyuşturucu kullanımı nedeniyle kaybediyoruz. 2013 verilerine göre Adana olarak uyuşturucu kullanımı ve ölümlerin en fazla görüldüğü 3’üncü ildir” şeklinde konuştu.
Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürü Osman Karip ise uyuşturucu ticaretinin terörün en büyük finans kaynaklarından biri olduğunu belirterek, uyuşturucu ile mücadele kapsamında bu yıl içinde yaptıkları operasyonlarda 5 bin 46 kişiyi gözaltına aldıklarını ifade etti. Karip, gözaltına alınan 979 kişinin tutuklandığını açıklayarak “Bu çalışmalarda 4 bin 239 kilo esrar, 108 kilo eroin, 131 bin uyuşturucu hap, 2 bin 829 kök kenevir ve 571 gram kokain ele geçirdik” diye konuştu.
Kurum temsilcilerinin, faaliyetlerine ilişkin sunumlar yaptığı toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Bulut ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar katıldı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Yüreğir’de sosyete pazarı açıldı…

Yüreğir ilçesinde sosyete pazarı açıldı. Sosyete pazarı, pazar günleri PTT Evleri Kapalı Semt Pazarında, çarşamba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir