9 Aralık 2019 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali…

2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali…

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Edebiyatımızın çınarlarından Adanalı yazarımız Muzaffer İzgü’nün bir kitabını çocuklarımıza armağan edeceğiz. Üniversitelileri, gençleri ve çocukları bu yıl festivalimizin bir parçası haline getiriyoruz, yine ciddi bir hazırlık yaptık” dedi.

Türk edebiyatının en üretken yazarlarından Orhan Kemal adına Çukurova Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ne yazar-sanatçı akını olacak. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yöresinden 70 kadar yazar, şair, çizer, sinemacı ve ressam festivale katılacak. Yazdığı kitaplar onlarca dile çevrilen ve kitapları boyunu aşan Adanalı ünlü gülmece yazarı Muzafffer İzgü 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali’nin Onur Konuğu olacak ve etkinliği izlemeye gelen çocuklara bir kitabını imzalayarak armağan edecek. Festivalin Onur Kurumu ise yayın hayatını hiç ara vermeden 84 yıldır sürdürmeyi başaran Varlık Yayınları olacak.

KONFERANS-PANEL-SÖYLEŞİ-SERGİ-GÖSTERİM

Türkiye’nin birçok yerinden onlarca ismin yer alacağı 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivaline Çukurova ve Mersin üniversiteleri ile lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri de katılacak. Festival Orhan Kemal ödüllü kitap kapakları, Varlık Yayınları ve Yaşar Kemal’den Muzaffer İzgü’ye adlı mozaik sergilerinin açılmasıyla başlayacak. Eski TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın Türkçenin Söz Varlığını, üniversiteler Orhan Kemal’i, Salih Bolat ve Halil Genç ile Özcan Karabulut öykücülüğü anlatacak; Eskici ve Oğulları filmin kısa gösterimine oyuncu-sanatçı Menderes Samancılar katılacak.

KİTAPEVLERİ VE KÜLTÜR SANAT DERGİLERİ

17-18 Şubat tarihlerinde Adana’da ve hatta Türkiye’de hem içerik ve hem de yöntem açısından yine bir ilk yaşanacağını ifade eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Bir yıldır hazırlığını yaptığımız 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ni çocuklar, gençler ve yetişkinler olarak birlikte hazırladık. Bu yıl beş kitapevi ile Adana, Antakya, Mersin, Tarsus ve Mut’tan 7 kültür sanat dergisi için stantlar açıyoruz. Çok keyif alınacağını umduğumuz bir sunum hazırladık. Ayrıca tatlı sürprizlerimiz de olacak. Adana 17 – 18 Şubat’ta edebiyat ve sanatla yatıp sanat ve edebiyatla uyanacağı iki gün yaşayacak” dedi.

“ÇUKUROVA’YA YAKIŞAN BİR FESTİVAL YAPACAĞIZ”

Düzenlediği basın toplantısında tüm halkı 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ne davet eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Karacaoğlan, Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Muzaffer İzgü gibi büyük ustaların yaşadığı, şiir, deyiş, öykü ve romanlarına konu ettiği Çukurova’ya yakışan bir festival daha Çukurova Belediyesi tarafından gerçekleştirilecektir. Festivalimize tüm Adanalılar davetlidir, tüm etkinlikler ücretsizdir. 2. Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ni izlemek amacıyla İstanbul da dahil bölgemizdeki bazı il ve ilçelerden çok sayıda vatandaşımızın Adana’ya geleceğini bildirmesi sanat ve edebiyat adına oldukça sevindiricidir” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Temizlediği silah ateş alan polis memuru öldü…

Temizlediği silahın ateş alması sonucu yaralanan polis memuru kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Adana Emniyet Müdürlüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir