Son Dakika
24 Ocak 2019 Perşembe

Köpekler Siren Sesine Neden Havlar?

13 Ekim 2018 Cumartesi, 17:35

Köpekler ambulans ve itfaiye gibi araçların sirenlerine tepki verirken kediler bu sesi hiç duymuyormuş gibi davranır. Bu ikisinin işitme duyuları arasında ne gibi bir fark var?

Köpeklerin siren sesine tepki olarak ulumasının nedeni, bu sesi diğer köpeklerin uluması olarak algılamaları. Bu tepkinin kökleri, köpeklerin sürüler halinde avlandığı dönemlere kadar uzanır. Bunun nedeni ise sürünün diğer üyeleriyle haberleşme arzusu. Sirenler uluma sesine benzemese bile, köpek sireni oluşturan seslerden birini havlamaya/ ulumaya benzetebilir. Oysa kediler tek başlarına avlanırlar, sürüler halinde yaşamazlar ve bu nedenle de sirenlere tepki vermezler.

Ünlü antropolog Desmond Morris, bu soruya yanıt oluşturabilecek bir gözlemini şöyle anlatıyor: “İnsanlarda aile üyeleri hep bir ağızdan şarkı söylemeye başladıkları zaman köpekleri de bu koroya uluyarak/havlayarak katılır. Köpekler, kurtlar ve insanlar işbirlikçi/paylaşımcı avcılar olarak evrimleşmişlerdir. Daha sonra da köpekler sürü bekçisi olarak yaklaşan tehlikeyi çobana bildirmek için havlamayı adet edinmişlerdir.” Ambulans sirenleri de acil bir durumu bildirmek üzere tasarlandığı için köpeklerin tepki vermesi normaldir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.