23 Ocak 2022 , Pazar
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / Köpekler Siren Sesine Neden Havlar?

Köpekler Siren Sesine Neden Havlar?

Köpekler ambulans ve itfaiye gibi araçların sirenlerine tepki verirken kediler bu sesi hiç duymuyormuş gibi davranır. Bu ikisinin işitme duyuları arasında ne gibi bir fark var?

Köpeklerin siren sesine tepki olarak ulumasının nedeni, bu sesi diğer köpeklerin uluması olarak algılamaları. Bu tepkinin kökleri, köpeklerin sürüler halinde avlandığı dönemlere kadar uzanır. Bunun nedeni ise sürünün diğer üyeleriyle haberleşme arzusu. Sirenler uluma sesine benzemese bile, köpek sireni oluşturan seslerden birini havlamaya/ ulumaya benzetebilir. Oysa kediler tek başlarına avlanırlar, sürüler halinde yaşamazlar ve bu nedenle de sirenlere tepki vermezler.

Ünlü antropolog Desmond Morris, bu soruya yanıt oluşturabilecek bir gözlemini şöyle anlatıyor: “İnsanlarda aile üyeleri hep bir ağızdan şarkı söylemeye başladıkları zaman köpekleri de bu koroya uluyarak/havlayarak katılır. Köpekler, kurtlar ve insanlar işbirlikçi/paylaşımcı avcılar olarak evrimleşmişlerdir. Daha sonra da köpekler sürü bekçisi olarak yaklaşan tehlikeyi çobana bildirmek için havlamayı adet edinmişlerdir.” Ambulans sirenleri de acil bir durumu bildirmek üzere tasarlandığı için köpeklerin tepki vermesi normaldir.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Spor Toto Süper Lig: Adana Demirspor: 5 Fatih Karagümrük: 0

Spor Toto Süper Lig’in 23. haftasında Adana Demirspor, sahasında karşılaştığı Fatih Karagümrük’ü 5-0’lık skorla mağlup …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir