22 Temmuz 2024 , Pazartesi
Ana Sayfa / Çevre / Yiğenoğlu,”kaliteli gazetecilere ihtiyaç var”…

Yiğenoğlu,”kaliteli gazetecilere ihtiyaç var”…

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından periyodik olarak düzenlenen Sohbet Toplantıları’nın 3.konuğu eski başkanlardan Çetin Yiğenoğlu oldu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) eski başkanlarından Çetin Yiğenoğlu, ülkemizde hala gazetecinin tanımının yapılamadığını ve Türk basınında nitelik sorunu yaşandığını belirterek, “Bugün gelinen noktada daha çok gazeteciye ihtiyacımız var. Kamuoyu için, halkı için, ülkesi için gazetecilik yapacak, gerekirse canını verecek gazetecilere bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Mesleki yozlaşma ve kirliliğin artmasına rağmen nitelikli gazetecilerin gelecekte söz sahibi olacaklarına inanıyorum” dedi.

ÇGC tarafından düzenlenen Sohbet Toplantıları’nın 3.süne konuşmacı olarak katılan Yiğenoğlu, kalbi insan sevgisiyle dolu gazetecilere 3 gün imkan tanınması durumunda, dünyanın sorunsuz ve yaşanır hale geleceğine inancını koruduğunu söyledi.

Yiğenoğlu, ÇGC eski Başkanlarından Kurtar Çakın, TSYD Adana Şube Onursal Başkanı Nihat Geven, çok sayıda gazeteci, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hatice Çubukçu, Ç.Ü. İletişim Fakültesi İletişim Bölüm Başkanı Prof.Dr.Nurçay Türkoğlu ve ÇGC Yönetim Kurulu’nun hazır bulunduğu sohbet toplantısında, mesleki anılarını anlattı, edebiyat alanındaki çalışmalarından bahsetti ve son yazdığı ‘Küçük Amerika-2 Kumpas’ adlı kitabı hakkında bilgi verdi.

Konuklarla soru-cevap şeklinde iletişim kuran Yiğenoğlu, bir soru üzerine yüreğinin bir yarısının her zaman gazeteci olarak çarptığını, diğer yarısında ise edebiyatın bulunduğunu söyledi. Yiğenoğlu, “Ama gazetecilik söz konusu olduğunda diğer çalışmaları hep erteledim. Gazeteci ve edebiyatçı olarak insanların yüreğini ne kadar sevgi ile doldurabilirsek, hırstan, kin ve nefretten, kıskançlıktan uzaklaştırabilirsek, işimizi o kadar güzel yapmış oluruz” diye konuştu.

‘ÇGC’YE DESTEK OLUNMALI’

Mesleki geçmişi konusunda detaylı bilgi veren Yiğenoğlu, ÇGC başkanlığı döneminde kurumsal anlamda ciddi çalışmalara ekip olarak imza attıklarını kaydetti. Yiğenoğlu, “Bir genel kurulda başkanlık için sayın Kurtar Çakın ve Cafer Esendemir’le yarıştık. Ancak seçim sonunda herşeyi bir kenara bırakıp yönetime yardımcı olduk. Kırgınlığa, küskünlüğe ve dargınlığa kesinlikle yer vermedik. Başkanlığım döneminde ÇGC bünyesinde ilk defa, 1992 yılında Türkiye’de büyük ses getiren Yerel Basın Kurultayı’nı düzenledik. Özdenetim Divanı kurduk. Basın Protokol Listesi oluşturduk. Basın Meslek İlkelerinin korunmasına yönelik çalışmalar yaptık. ÇGC’yi hep ileriye taşıma gayretinde olduk. Mesleki örgütlülük özellikle şu süreçte büyük önem taşıyor. Meslektaşlarımızın bu bilinç içerisinde çatı örgütümüz ÇGC’ye destek olması gerekiyor. ÇGC ne kadar güçlü olursa, ilkeli gazetecilerin sayısı da o kadar artacaktır” diye konuştu.

‘GAZETECİ HEP IŞIĞA BAKMALI’

Genç ve mesleğe yeni başlayan gazetecilere tavsiyelerde bulunan Çetin Yiğenoğlu şöyle devam etti:

“Mesleki duruş çok önemli. Gazeteci bu işten çok para kazanmayacağını ama işini iyi ve doğru yaptığında, dürüst olduğunda geçimini sağlayabileceğini bilmeli. Bugün sosyal medya çok ön plana çıkmış durumda ama gerektiğinde kötüye de kullanılabiliyor. Gazetecilik farklı bir olgu. Ben her zaman ışığa bakmaktan yana tavır koymuşumdur. Yarınlardan asla umutsuz değilim. Gazeteci namuslu olmalı, kimseye minnet borcu bulunmamalı, özellikle siyasilerle ve siyasi otoriteyle düzeyli ve mesafeli ilişki kurmalıdır.”şeklinde konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir