12 Temmuz 2024 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Üretici Mağdur: Tarlada 5 TL, Markette 30 TL!

Üretici Mağdur: Tarlada 5 TL, Markette 30 TL!

Bu yıl aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle salçalık biber veriminin düştüğü Adana‘da, tarlada biber fiyatları 5 TL’ye geriledi. Ancak tüketici bu biberi marketlerde 30 TL ve üzeri fiyatlara almak zorunda kalıyor.

Cumali Aslan, 60 dönüm arazide biber üretimi yapan bir çiftçi olarak, biber hasadının maliyetini dahi karşılamadığını belirtiyor. Aslan, “Salçalık biber zor ve maliyetli bir ürün. Bir ay önce kilosu 22 TL’ye kadar yükseldi ama kuraklık yüzünden verim düştü” diyor.

Aslan ayrıca, “Fabrikalar alımı durdurdu. Mahsulüm tarlada kalıyor. Şu an hasat yaptırsam 4 TL’si işçiye, 1 TL’si nakliye. Ancak marketlerde biberin fiyatı 30 TL’den başlıyor. Üreticinin zarar gördüğü bu dönemde tüketicinin de mağdur olduğunu” ifade ediyor ve marketlerdeki fahiş fiyat artışlarına tepki gösteriyor.

Bu durum, üreticinin zor şartlar altında üretim yapmasına rağmen kazanç sağlayamadığını, tüketicinin ise ürünü yüksek fiyatlara almak zorunda kaldığını gözler önüne seriyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir