19 Eylül 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Türkmen.”Adana’ya verilen sözler yerine getirilmedi.”

Türkmen.”Adana’ya verilen sözler yerine getirilmedi.”

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Adana’nın sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Sözlerine Adana, Ceyhan ve Osmaniye’nin kurtuluş günlerini kutlayarak başlayan Türkmen, kentin şimdi başka kahramanlık destanlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın Adana için söz verdiği ancak yerine getirmediği Ceyhan Enerji ve İhtisas Bölgesi’nin hala hayata geçirilemediğinin altını çizen Türkmen, hükümetin iki seçimde de müjde olarak verdiği Çukurova Havalimanı için de bir gelişmenin olmadığına dikkat çekti.

Türkmen, “Adana her gün ciddi anlamda elektrik kesintileriyle uğraşırken ne yazık ki ne enerji dağıtım şirketi, ne de diğer yetkililer bu konuda en ufak bir girişimde bulunmuyorlar. İldeki ayakkabı üreticileri Türkiye’ye değil, tüm dünyaya ihracat yaparken, Sarıyakup gibi bir mahalleye sığınmış durumdalar. Bu esnaflar buradan taşınmadığından çok ciddi sorunlarla karşı karşıyalar. Bütün bunlar şehrin tarımda ve sanayideki kan kaybının göstergesidir.” dedi.

Adana’nın 1990’lı yıllara kadar sanayi ve tarımıyla öne çıkan illerden biriyken, bugün işsizlikte 13,2, sosyo-ekonomik gelişmişlikte 16’ıncı sıraya gerilediğini aktaran TBMM Katip Üyesi ve CHP Milletvekili Türkmen, “Vasıfsız göç alan Adana nitelikli göç veriyor. Bu konudaki istatistik eksi 11 bin 619. Bir zamanların fabrikatörler şehri Adana, TÜİK 2011 verilerine göre; sanayi sektörünün katma değer oranı 21’dir. Türkiye ortalaması ise 27,5’tir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ekonomi ve sanayisini geliştirebilmek için İstanbul gibi bölge ekonomileri oluşturmak zorunda olduğunu kaydeden Türkmen, “İstanbul’a alternatif olabilecek tek bölge Adana’nın merkez olduğu Çukurova’dır.” diye konuştu.

Adana’nın yılda 3 kez hasat almasına rağmen tarımsal üretimde kötü bir noktada olduğunun altını çizen Türkmen, şöyle devam etti: “Sanayinin en stratejik ürünü olan pamuk Adana’da bitmiştir. Mısır ekiminin teşviki, pamuk ithalatında ek maliyetlerin bulunmaması, pamuk ekim alanlarının mısıra kaymasına yol açmıştır. Pamuk ithalatına harcanan paranın bir kısmı teşvik için ayrılırsa yalnızca Adana değil tüm Türkiye kazanacaktır. Rusya’yla aramızda başlayan kriz de Adana ekonomisine ayrıca bir fatura ödetmektedir. Rusya pazarına yapılamayan narenciye ihracatı nedeniyle bugün üreticilerimiz tahsilat zorluğu çekmekte, çeklerini ödeyememekte, kredisini ödeyememekte ve üretim maliyetini de karşılayamamaktadır. Kaybeden yalnızca çiftçi değil, işini kaybeden hasat işçileri ve paketleme tesislerinde çalışan işçilerdir. Çukurova bölgesinin ve Adana’nın temel ihtiyacı yerli ve dış pazara dönük, katma değeri yüksek üretimdir.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

10 Kasım’da göbek atan müdür, eski okuluna geri döndü…

2017’de 10 Kasım törenlerinde okul bahçesinde göbek atan Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Sırrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir