16 Temmuz 2024 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Taksiciler dert yandı…

Taksiciler dert yandı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’e sorunlarını anlatan taksici, “Bizim 80 liraya aldığımız yolcunun zaten 60 lirası mazota, yakıta gidiyor” diye yakındı. Lastikten yedek parçaya kadar her şeyin fiyatının arttığını söyleyen taksici elindeki marş dinamosunu göstererek, “Geçen yıl 350 liraya aldığım marş dinamosunu geçen ay 2 bin 700 liraya aldım. Yani bir kontrol yok, denetim yok” dedi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adanalı taksicilerin sorunlarını dinledi. Şevkin, taksicilere, ‘Nasıl gidiyor, artan mazot zamlarıyla ne yapıyorsunuz” diye sordu. Taksici, akaryakıt fiyatlarının yanı sıra yedek parçanın da kendilerini zor durumda bıraktığını belirterek, “Mazot aldı başını gidiyor, ne zaman duracak onu bilemiyoruz. Bizim 80 liraya aldığımız yolcunun zaten 60 lirası mazota, yakıta gidiyor. (elindeki marş dinamosunu göstererek) Şunu ben geçen yıl, bu arabanın marş dinamosu. 350 liraya aldığım marş dinamosunu geçen ay 2 bin 700 liraya aldım. Yani bir kontrol yok, denetim yok” diye dert yandı.
“HER GÜN BELİMİZ BİRAZ DAHA BÜKÜLÜYOR”

Taksici, “İnsanlar artık evine ekmek götürmeyi bırak, sırtımızdaki kamburu indiremiyoruz, her gün belimizi biraz daha büküyor” dedi. Dr. Şevkin, taksicilere “Mazot yanında lastik fiyatları, yedek parça trafik sigortası neler yaşıyorsunuz?” diye sordu.

Taksici de geçen yıl 6 bin 400 liraya yaptırdığı trafik sigortasının da bu yıl 13 bin 700 liraya çıktığını söyledi. Taksici, “Arada uçurum var. Ticari esnafını dışlamamak lazım. Neymiş, biz 24 saat trafikteymişiz. E ekmeğimizi kovalamasak olmaz kardeşim. Ayrımcılığa bir son verilsin artık” diye konuştu. Taksici, akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle yurttaşların arabaya binmeye korkar hale geldiğini dile getirerek, “Biz üzülüyoruz. Taksi müşterisi azaldı. Dolmuş müşterisi azaldı. Dolmuş 20 lira oldu. 2 dolmuş değiştiren insan 40 lira para ödeyecek. Dönüşte 80 lira. Ayda 2,5 bin lira para yapar. Bunu bir emekli, 7,5 bin lira alıyorsa, 2,5 bin lirasını dolmuşa verecek. Bunun evi var, kirası var, geçimi var. İşimiz yüzde 50’ye düştü. Bize hiç bir şey kalmıyor” diye konuştu.

Taksiciler masraflarını CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin’e kalem kalem özetledi.
SARAYIN GÜNLÜK MASRAFI 18 MİLYON LİRA…

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin de taksicilerin şikayetlerini dinledikten sonra “Üç ayda yaşadığımız zamlar iki defa motorlu taşıtlar vergisi. Deprem bölgelerinden almadılar ama tüm Türkiye’den ikinci kez MTV alınmaya kalkılıyor. Bütün bu seçimin faturası, depremin ekonomik krizin faturası esnafa çıkarılıyor. Sarayın günlük masrafı 18 milyon lira. Koruma ordusuna harcadıkları 13 milyon. Onlardan tasarruf etmiyorlar. Vatandaşa, “Lüks kullanma, şampuan kullanma, diş fırçası kullanma, tuvalet kağıdı kullanma diyorlar” dedi.

 

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir