Kaman, eserleriyle ilgili yaptığı açıklamada, görsel ve kavramsal bir estetik gerçekleştiren sanat dilini, tuval üzerinde sergilediğini söyledi.

Salime Kaman, “Görsel ve kavramsal unsurlar çok önemli. Bu iki unsurla, kendi yolumda yürümeye çalışıyorum. Benim gözlemlerim, gözlemlerimim bana öğrettiği, beni bilgilendirdiği tüm unsurlarla sanatla aydınlanmayı seviyorum. Gözlemlerim bana yol çiziyor. Tabii ki bu çocuk yaşlardan itibaren olsaydı daha mükemmel olmaz mıydı? Olurdu! Ancak Mühendislik yolunda sahip olduğum tüm bilgilerin/birikimlerin şüphesiz sanat yolunda ki çalışmalarımda çok etkin olduğuna inanıyorum. Resimlerimde beni sürükleyen bir anlatım çeşnisine sahip olmamada yardımcı olmuştur.” dedi.

 

Kaman, şöyle devam etti:

“Gerçek anlatım dilimle görselleştirdiğim eserlerimin alt katmanlarında gizlediğim anlamları da izleyicimin yetisine bırakıyorum. Resimlerimde yarattığım kompozisyonlarım bazen çok açık biçimi gösterirken, bazen de kapalı kompozisyon karakterinde olabiliyorlar. Bu tip çalışmalarım resimlerimde dönem dönem etkin olabiliyor. Bazen bir denge kurmak için, bazen dinlendirmek için, bazen bir ritim duygusu yansıtmak için. Kullandığım biçimsel öğelerim, bazen bilinen normlarda ya da fotoğrafik bir görünüm içinde vermeyi, bazen biçim bozmalarla birlikte yapmayı da seviyorum. Renklerin duyumsal etkilerini yorulmadan aramaya da devam ediyorum. Bu sergimdeki çalışmalarımda renk duyumlarımı, şiirde ki sözcükler gibi de hissettirmeye çalıştırdım.”

 

Adana Ressamlar Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz da sergi açılışından sonra Ressam Salime Kaman’a plaket verdi. Yılmaz, “Derneğimize ve Adana sanatına ev sahipliği yaparak önemli sanatsal aktivitelerin oluşmasını sağladığınız için siz değerli üyemiz Salime Kaman’ a minnettarız. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Açılışa CHP Seyhan İlçe Başkanı Ramazan Atikaslan ile çok sayıda ressam ve sanatsever katıldı.

Salime Kaman’ın “Yine Aylardan Kasım/ 2023” Salime Kaman Solo Resim Sergisi 16 Kasım 2023 tarihine kadar açık kalacak.