28 Mayıs 2024 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Prof. Dr. Nazik: “Jeolojik malzemeler sanat için önemlidir”

Prof. Dr. Nazik: “Jeolojik malzemeler sanat için önemlidir”

Prof. Dr. Nazik, Çukurova Üniversitesi’ne bağlı Çukurova Türkoloji Araştırma Merkezi’nde (ÇÜTAM) verdiği “Herkes İçin Jeoçeşitlilik, Yaşamda, Evde, Sanat ve Kültürde, Turizmde, Ekonomik Kalkınmada, Meslekte, Hobilerde” konulu konferansında, “Jeoçeşitlilik, ’jeolojik çeşitliliğin’ kısaltmasıdır ve gezegenin cansız kısmını ifade eder, biyoçeşitlilik ise canlı kısmını tanımlar. Örneğin toprak, Dünya’nın jeoçeşitliliğinin bir parçasıdır ancak içinde yaşayan mikroorganizmalar da gezegenin biyolojik çeşitliliğinin bir parçasıdır. Jeoçeşitlilik canlı olmasa da Dünya üzerindeki yaşamı sürdürmenin anahtarıdır. Jeoçeşitlilik olmadan biyolojik çeşitlilik olmazdı” dedi.

Dünya üzerindeki tüm canlı türlerini, yani gezegenin biyoçeşitliliğini bir oyunun oyuncuları olarak düşünülmesini ve oyunun geçtiği sahnenin de jeoçeşitlilik olarak gördüklerini belirterek, “Buhar makinesinin keşfi, elektriğin ve yakın zamanda bilgisayarları küçültmemizi sağlayan mikroçipler gibi yaşam kalitemizi kökten iyileştiren çeşitli teknolojik devrimlerin arkasındaki itici gücün jeoçeşitlilik olduğu görülmektedir. Jeoçeşitliliğe dahil olmanın bir yolu, bölgenin jeolojisi ile yerel sanat üretimi ve kültürel kimlik arasındaki bağlantıları dikkate almaktır. Jeolojik malzemeler sanat açısından çok önemlidir” dedi.

Konferans sonunda ÇÜTAM Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından Prof. Dr. Atike Nazik’e bir teşekkür belgesi takdim edildi.

 Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir