22 Nisan 2021 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Özel okul iflas edince öğrenciler mağdur oldu…

Özel okul iflas edince öğrenciler mağdur oldu…

30 yıldır hizmet veren Özel Seyhan Okulları iflas etti. Velilere geçtiğimiz cuma günü SMS atılarak öğrencilerin başka okullara kayıt ettirilmesi istendi. Bu duruma tepki gösteren veliler okul önünde durumu protesto etti.

Doğa Koleji’nde yaşanan sürecin ardından Adana’da Özel Seyhan Okulları iflas bayrağını çekti. Velilerden öğrencilerin başka okullara kayıt ettirilmesini isteyen okul yönetimi tepki çekti.

30 YILLIK GEÇMİŞİ VAR
Kentte yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren Özel Seyhan Okulları’nın sahibi Oktay Seçmen son dönemlerde yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle iflas etti. Geçen Cuma günü ise velilere SMS ile bilgilendirme yapan okul yönetimi, öğrencilerin başka okullara kaydettirilmesini istedi. Veliler de okul önüne gidip okul yönetimini protesto etti.
“ÇOCUKLARIMIZIN KAYBI OLMASINI İSTEMİYORUM”
Kısa süreli gerginliğin yaşandığı olayda gazetecilere açıklamalarda bulunan okul sahibi Oktay Seçmen, 30 yıldır eğitim sektöründe olduğunu belirterek, “Son 1 yıldır ekonomik sıkıntının içerisindeyiz. Ben de bu ekonomik sorunlar nedeniyle Haziran ayına kadar devam ettirmeye çalıştım ancak eğitim dönemini maalesef tamamlayamıyorum. Öğretmenlerin maaşını ödemekte zorlanıyorum. Zorlandığım için de öğretmenler ayrılmak zorunda kaldılar ve ben de eğitime ara verdim. Velilerim de mağdur oldu. Bundan sonra çözmeye çalışacağım. Velilerimizi başka okullara yönlendirmeye çalışacağız. 1 gün bile çocuklarımızın kaybı olmasını istemiyorum” diye konuştu.

“ORTALAMA 20 BİN LİRA ÖDÜYORUZ”
Abdullah Ziya Çelik isimli veli de peşin para verdiğini söyleyerek, “Ben parayı peşin veriyorum sözleşme bile yapılmadı. Çocuklarınıza kahvaltı, öğle yemeği, güzel eğitim verilecek diye taahhütler vardı. Zamanla İngilizce, beden eğitimi, satranç öğretmenlerinin gönderildiğini öğrendik. Herkesle mahkemelik durumda. Şu anda eğitim alamıyoruz. Sadece 2 sınıf eğitim görüyor. Çocukların psikolojisi çöktü. Bu paralar nereye gitti. Biz mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Eğitim verilmiyorsa biz paralarımızı istiyoruz. Ortalama 20 bin lira ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir başka veli ise okul sahibi Seçmen’in geçen haftaya kadar yeni dönem erken kayıt için indirim sunduğunu ve velilerden para talep ettiğini ileri sürdü.
“OKULLAR TİCARETHANE DEĞİLDİR”
Okulun eski öğretmenlerinden Zeynep Karateke ise geçen yıldan 5 aylık maaşının içeride kaldığını kaydederek, “Ciddi şekilde mağdur olduk. Geçen yılın Şubat maaşı hala içeride kaldı. Sene sonuna kadar mağdur edildik ama bu sene öğrenciler mağdur olmasın istedik. Velilerin daveti üzerine geldik. Sonuna kadar haklarımızı istiyoruz. Okullar eğitimhanedir, ticarethane değil” dedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de okula gelerek veliler ile görüştü.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Sokağa çıkma yasağında asfalt atağı…

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Küçükmangıt Mahallesi’nde yoğun mesai harcayarak 10 yıldır yapılmayan sorunu çözüme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir