16 Temmuz 2024 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR…

ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR…

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve merkez yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında Saniye Hüsamettin Özaltın Ortaokulu’nda görev yapan önceki dönem Eğitim-İş Adana 1 No’lu Şube Başkanı, ADD Şube Başkanı İsa Kayadan ve iki öğretmenin okul çıkışı sırasında darp edilmesine tepki gösterdiler. Ellerindeki dövizlerle Eğitim İş Adana 1 No’lu Şube önünde toplanan sendika üyeleri ve eğitimciler, ‘Öğretmene saygı istiyoruz, susma haykır şiddete hayır, güvenli çalışma istiyoruz’ gibi sloganlar atarak yaşanan şiddetti protesto ettiler. Kadem Özbay, Öğretmeni itibarsızlaştıran, toplumdaki yerini ve okuldaki işlevini her fırsatta küçültmeye neden olan uygulamaların, öğretmene şiddet vakalarının temeli olduğunu dile getirdi.

TOPLUM BÜYÜK BİR TEHLİKE KISKACINDA
Eğitim-İş Adana 1 No’lu Şube Başkanı Seher Ergin, açılış konuşmasında, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarına tepki göstererek, toplumun büyük bir tehlikenin kıskacında olduğunu kaydetti. Ergin; “Adana’da öğretmenlerimize yönelik bir şiddet vakası yaşandı. Bu şiddeti yapanları ve şiddete başvuran herkesi kınıyorum. Bizler öğretmenler olarak okulları iş yeri, öğrencilerimiz iş olarak görmeyen, okullarımıza evimiz, eğitim yuvamız olarak giden öğrencilerimizi bir evlat gibi seven meslek grubuyuz. Eğer bugün şiddet bizim yuvalarımıza, okullarımıza, evlerimize kadar gelmiş ise demek ki toplum büyük bir tehlikenin kıskacındadır. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığımızı, tüm yetkilileri tedbir almaya davet ediyoruz” dedi.
ŞİDDET EĞİTİM ORTAMLARINA KADAR GELDİ
Eğitim İş Genel Başkan Kadem Özbay, Türkiye’nin birçok ilinde bu tarz şiddet olaylarıyla bir arada olmaktan büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi; “Cumhuriyetin, başöğretmenin emanetini her koşulda gelecek nesillere aktarmaya ant içmiş bir öğretmen, eğitimci olarak şiddetin eğitim ortamlarına kadar gelmiş olmasından üzüntü duyuyorum. Bugün bu ülkede adaletsizliğin, hukuksuzluğun bu kadar olağanlaşmasının sorumlusu olan yöneticiler adına utanıyorum. Öğretmenini, çocuğunu koruyamaz, yurtdışının güvenliğini sağlayamaz temel haklarını sağlayamaz”dedi.

ÖĞRETMENLER HER TÜRLÜ SALDIRIYA AÇIK
Özbay konuşmasında; “Bugüne dek öğretmene şiddet olaylarının faillerinin caydırıcı cezalar almaması da dolaylı teşvik niteliğindedir. Neredeyse her geçen gün yurdun bir köşesinde öğretmene şiddet vakası baş gösterirken, MEB hala bu konuya dair engelleyici veya koruyucu herhangi bir önlem politikası geliştirememiştir. En ücra köşelere tayin edildiğinde bile “Vatan toprağıdır” diyerek özveriyle görevini yapan,  yoksulluk ve işsizlikle her an burun buruna getirilen eğitim neferlerimiz, toplumda baş tacı edilmesi gerekirken itibarsızlaştırma politikaları sayesinde her türlü saldırıya açık hale gelmiştir”.

İTİBAR İSTİYORUZ
Önceki dönem Eğitim-İş Adana 1 No’lu Şube Başkanı ve ADD Şube Başkanı İsa Kayadan, Pir Sultan Abdal’dan bilinen bir eserle konuşmasına başladı. Kayadan; “Ozan’ın da dediği gibi, nesini söyleyeyim canım efendim, gayri düzen tutmaz telimiz bizim, Arzuhal eylesek deftere sığmaz, omuzdan kesilmiş kolumuz bizim’. Sürekli itibarsızlaştırılıyoruz, tepkisizleştiriliyoruz. İsa, Meriç, Eda öğretmene yapılan önceki gün başka öğretmenlere yapılan yarın tüm bileşenlere yapılacak. Ne yazık ki dün yolsuzlukla ilgili yasayı getirmeyen zihniyetin şiddet yasasını getirmek gibi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum. Mustafa Kemal’in emanet ettiği bu değeri elimizden hiçbir zaman bırakmayacağız. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kimse bize nutuklar atmasın, önlüğünüz de, yarım gün tatiliniz de sizin olsun. Öğretmenler olarak biz itibar, saygı, nezaket istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir