22 Haziran 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / ODA BORSA ve AOSB’DEN ORTAK 5 OCAK KURTULUŞ ETKİNLİĞİ…

ODA BORSA ve AOSB’DEN ORTAK 5 OCAK KURTULUŞ ETKİNLİĞİ…

5 Ocak Adana’nın Kurtuluşunun 100.Yıl Dönümü Kutlama Programı kapsamında, Adana Valiliği öncülüğünde, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı iş birliğinde “5 Ocak Ortak Etkinliğini” gerçekleştirildi.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Meclis Başkanı İsmail Acı, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Meclis Başkanı Osman Bağış, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever, meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda iş insanı katıldı.

MENEVŞE, “ADANA KAHRAMANLIK DESTANI YAZAN BİR ŞEHİRDİR”

“5 Ocak Ortak Etkinliğini” açılış konuşmalarında Adana kahramanlık destanı yazan bir şehir olduğunu söyleyen Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe; “5 Ocak bizler için büyük bir gün. Kahramanlarımızın yaptığı fedakarlıkları unutamayız. Adana’nın isimsiz kahramanları bundan tam 100 yıl önce büyük bir destan yazdılar. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana savunmasında şahadete yürüyen şehitlerimiz ile vatan ve bayrak uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

BİLGİÇ, “TARİHE NOT DÜŞÜLEN GÜNLERİN ARİFESİNDEYİZ”

Adana’nın düşman işgalinden kurtarılmadan önce 1913 yılında Pamuk Borsası olarak kurulup, faaliyete geçen ilk borsalardan olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, “Tarihe not düşülen günlerin arifesinde kurtuluşun 100. Yılını 100 değişik etkinlikle kutlamak bizlere nasip oldu. ATB’nin kuruluşunun 100. Yılında temeli atılan ve 2018 yılında faaliyete geçen yeni borsa yerleşkemiz Ticaret Borsacılığının zirveye çıktığı bir anlayışı da beraberinde getirmiştir. Bu anlayışla 2023’de 25 milyar olan işlem hacmi hedefimizi geçme arzusundayız.” diye konuştu

SÜTCÜ, “ÇOK ÇALIŞARAK VATAN BORCUMUZU ÖDEMEK ZORUNDAYIZ”

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, günümüz dünyasında esas savaşların artık topla tüfekle değil, ekonomik güçle yapıldığını belirterek, “Bugün Mehmetçiklerimiz omuzlarında silahla bu vatan için nasıl nöbet tutuyorsa, biz de çok çalışarak vatan borcumuzu ödemek zorundayız” dedi. Sütcü, “Bizlere kurtuluş ve bağımsızlık gururunu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimiz ve şehitlerimizi saygı, minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz. Cenab-ı Allah milletimize bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisiyle sözlerini tamamladı.

KIVANÇ, “İLK KIVILCIM ADANAMIZDAN ÇAKILMIŞTIR”

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ sözü, Anadolu’da yakılan kurtuluş meşalesinin ilk kıvılcımının ilimizden çakıldığını göstermektedir. Kurtuluş mücadelemize baktığımızda millet olarak ne kadar zorlu bir sınav verdiğimizi, bu günlerimizi bizlere armağan eden ecdadımıza ne kadar borçlu olduğumuzu daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen “5 Ocak Ortak Etkinliğini” daha sonra Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever tarafından geçmişten günümüze Adana’nın Kurtuluşu 5 Ocak’ın tarihi anlatıldı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir