21 Şubat 2024 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / MİNİK ÖĞRENCİLER DOĞAYA SAHİP ÇIKIYOR…

MİNİK ÖĞRENCİLER DOĞAYA SAHİP ÇIKIYOR…

BU KAFEDE PARA GEÇMİYOR

Doğa ile iç içe olan Karma İlkokulu atıkları değerlendirmek ve farkındalık oluşturmak adına ‘’Ekolojik Kafe’’ kurdu. Okulun öğretmenlerinden Haluk Tufan’ın öncülüğünde kurulan Ekolojik Kafe’de para geçmiyor. Öğrenciler kolaylıkla ulaşabilinen atık malzemeler karşılığında velilerin desteğiyle açılan kafeden bir eşya, yiyecek ya da içecek alışverişi yapma şansı yakalıyor. Kafede, tüm öğrenciler sırayla kafe sahibi olup, atık malzemeler karşılığında satış gerçekleştiriyor. Toplanan geri dönüşüm malzemeleri ise ilçe belediyesi aracılığıyla alınarak, geri dönüşüm tesisine ulaştırılıyor.
MİNİKLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR
Projenin öncülerinden eğitimci Haluk Tufan, bu projeyle öğrencilere geri dönüşümün ve doğayı korumanın önemini vurguladıklarına dikkat çekerek şunları söyledi; “Doğa ile iç içe olan Karma İlkokulu olarak doğanın bizler için ne kadar önemli olduğunu her zaman vurgulamışızdır. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik temalı etkinlikler ve çalışmalar yapmaktayız. Bu projeyle; öğrencilerimize geri dönüşümün ve doğamızı korumanın öneminin yanı sıra, geri dönüşüm ile ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasına nasıl faydalı olduğumuzu da anlattık ve çocuklarımızın farkındalığını arttırmayı başardık. O hafta derslerimizde de geri dönüşümü konu alıp farklı etkinlikler yaptık. Emeği geçen tüm herkese teşekkür ederiz”.

GEZEGENİMİZ TÜM CANLILARIN ORTAK YUVASI
Ekolojik dönüşüm hakkında bilgiler veren Tufan, ekolojik dönüşümün sadece hayvanlar ve bitkiler için değil insan hayatı için büyük bir öneme sahip yaşam planı olduğunu kaydetti. Tufan; “Dünyayı kirleten her çöp, doğayı katlettiği kadar insan yaşamını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple “ekolojik geri dönüşüm” sadece Hepimizin ortak görevi, ilk sıradaki sorumluluğu ekolojik geri dönüşüme önem vermektir. Nasıl ki kurumlar ve firmalar, üretimde -çevre ve halk sağlığını dikkate alıyorsa, bireylerin de ekolojik dönüşüm konusunda hassas olmaları gerekiyor. Yapmamız gerekenler ise ayrıntılarda gizli; örneğin satın aldığımız ürünlerin içeriğini öğrenmek, geri dönüştürülmüş ürünler kullanmak gibi”.

EKOLOJİK DÖNÜŞÜM NEDİR?
Ekolojik yaşam modeline geçebilmek için elzem koşullardan bahseden eğitimci Haluk Tufan; “Ekolojik Yaşam Koşulları Nelerdir? Doğal hayat düzenini bozmadan, canlılara zarar vermeyen bir yaşam tarzını benimsemek. Çözünmesi güç atıklar üretmeden yaşamaya gayret etmek. Enerji tüketimini azaltmak için girişimlerde bulunmak. Organik beslenerek tarımda kimyasal kullanımını azaltmak. Su israfını azaltmak. Teknolojik yenilikler ile doğal dengeyi korumak için çabalamak. Ev ürünlerini doğa dostu olanlardan seçmek. Atıkları geri dönüştürülebilme özelliğine göre ayrıştırmak İklim ve coğrafi koşullara uygun bitkiler yetiştirmektir” diye konuştu

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

“Aile Hekimliği’nde vergi adaleti istiyoruz!”

Adana Aile Hekimleri Derneği, Adana Tabip Odası, Genel Sağlık İş Sendikası Adana Şubesi ile Sağlık …

‘Mesleğimiz özel bir meslek’

  Adana Estetisyenler Derneği Başkanı Öznur Atay, “ Bugün özel bir gün. Biz, her sene …

Son Başvuruları Kaçırmayın!

Adana Tarım Orman İl Müdürlüğü, Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hibe başvurularının 22 Şubat Çarşamba günü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir