Cahit İncefikir, Türkiye’nin narenciye üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Adana’daki limon rekoltesi ve kalitesinin yüksek olduğunu, ancak ihracattaki tıkanmadan dolayı iç pazardaki doluluğun fiyatları düşürdüğünü söyledi.

 

Girdi fiyatlarından dolayı ağırlaşan koşullar nedeniyle limon üreticilerinin desteklenmesi çağrısında bulunan Cahit İncefikir, “Narenciye üreticileri desteklenmezse bu yıl Adana’da başlayan ağaç kesimleri önümüzdeki yıl artarak devam edecek. Kurulum masrafı yüksek olan limon bahçelerini korumak ve üretimine devam etmek isteyen çiftçilere acil destek sağlanmalı.” dedi.

Adana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, Çukurova bölgesinde erkenci çeşit mayer cinsi limon 0,5 TL’ye kadar düştüğünü ifade ederek, şöyle devam etti.

 

“Ülkemizin narenciye üretimimizin yüzde 90’ı Adana, Mersin, Hatay ve Antalya’da yapılıyor. Limon üretiminin yüzde 78,3’ü, greyfurt üretiminin yüzde 91,6’sı, portakal üretiminin yüzde 34’ü, mandalina üretiminin yüzde 47,5’i, turunç üretiminin ise yüzde 66,6’sı narenciyenin ana üretim merkezi kabul edilen Adana ve Mersin’de gerçekleşiyor. Narenciyede zirai mücadele, biyolojik mücadele ve biyoteknik mücadelenin maliyeti yüksek. Girdi maliyetlerinin sürekli artmasından dolayı üreticileri gelecek dönemlerde daha sıkıntılı günler bekliyor. Dolayısıyla hem üretim konusunda hem de fiyatların çok düşmesinden dolayı üreticiler destek istiyor.”

 

İncefikir, aynı zamanda ihracat konusunda yeni alternatif pazarlar bulunması, üretimin iç ve dış pazar talebine göre kontrollü bir şekilde yapılmasının sağlanması, limondaki analiz ücretlerinin düşürülmesi, biyolojik ve biyoteknik mücadele desteklerinin artırılması gerektiğini kaydetti.