13 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Kozan’da Soğuk Havada Turp Hasadı Devam Ediyor…

Kozan’da Soğuk Havada Turp Hasadı Devam Ediyor…

Kozan Kadirli Karayolu üzeri Kozan Faydalı Mahallesi’nde yaklaşık 600 dönüm araziye turp ve ıspanak eken girişimci Adnan Özdemir hasat sezonu nedeniyle yoğunluk yaşandığını belirtti.
İçinde bulunduğumuz kış ayları nedeniyle sabahın erken saatlerinde turp hasadına başlayan çalışanlar tarafından tarladan toplanan, sapından ayrılan ve tazyikli sular eşliğinde temizlenen turplar ve ıspanaklar paketlenerek aracı firmalar eşliğinde tüketiciye ulaştırılıyor.
Günde 60’nin üzerinde mevsimlik işçiye istihdam sağlayan ve ağırlık olarak bayanların çalıştığı bir tesis olan Turp Üretim tesisi sahibi girişimci Adnan Özdemir; “Yaklaşık 50-60 arası işçi çalıştırıyoruz. 500 ile 600 dönüm alanda turp çeşitleri üretiyoruz. İşimiz genelde kış aylarında oluyor. Sabah saat 7:30’da başlayan mesaimiz akşam saat 18:00’a kadar sürebiliyor.” Dedi.
Özdemir; “İş arayıp ta iş bulamıyorum diyenler maalesef bizim işimizi zor buluyorlar. Eğer iş bulamayan birileri varsa gelsinler burada çalışsınlar. Bizim bu işimizi birçok hemşerimiz yapmaya çalışıyor ancak önemli olan Pazar payını bulmak. Bu işin pazarını iyi bilmek yoksa ürünler ellerinde çürüyüp gider. İşin pazarlama yönü çok önemli. Bu işi yapacak kişi önce pazarı bulacak sonra bu işi yapacaklar. Bizlerin dış pazarı yok ancak ancak iç pazarda yöre olarak Alanya, Sivas, Trabzon, Elazığ, Maraş, Tokat gibi illere üretmiş olduğumuz turplarımızı ve ıspanaklarımızı kamyonlarla gönderiyoruz. Günde ortalama bin torba civarında turp siparişi, 8 ile 10 ton arasında da ıspanak siparişi geliyor. Bunun daha fazlasına cevap veremeyiz çünkü işçimiz bu kadar ve tesis olarak ancak bu kadar üretim yapabiliyoruz.” Diye konuştu.
Turp sebzesinin kalitesinin bölgeye göre değiştiğini belirten Adnan Özdemir; “Mesela bir önceki yıl çektiğimiz ürün daha kaliteliydi ama kalite tadında tuzunda fazla belli olmuyor sadece renginde belli oluyor. Hepsi aynı lezzet ve tatta. Turpta renkte kalite diyorlar ama renk pekte kaliteyi etkilemiyor bence turpun tadı yine aynı ve lezzetli. Ürünlerimizin satışında herhangi bir problem yok. Şartlarımız çok zor ve yorucu. İşçi problemi başlı başına bir problem. Bazen bu kadar işin arasında bir işçinin problemine bile takılabiliyoruz.” Dedi.
Bir kilo turpun tarladan 4 ile 5 liradan çıktığını belirten Özdemir ürettikleri turpların işçilik, nakliye ve aracı firmalarla birlikte marketlerde 25 liraya kadar yükseldiğini de sözlerine ekledi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir