13 Nisan 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / KEBAP DAĞITILDI…

KEBAP DAĞITILDI…

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan ve bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı, Adana’da müziği, tiyatroyu, görsel sanatları, yemek kültürünü, defileleri, şenliği, coşkuyu, neşeyi ve eğlenceyi sokağa taşıdı. Kentin değişik noktalarında yüzlerce etkinliğin gerçekleştirildiği karnavala, “10 bin kişiye kebap şöleni” damgasını vurdu.

Adanalılar, sabah saatlerinden gece geç vakitlere kadar, etkinliklerin düzenlendiği alanlarda, her yıl bu günlerde açan portakal çiçeklerinin baş döndürücüsü rayihası eşliğinde “Nisan’da Adana’da olmanın” ve karnavalın tadını çıkardı.

3 yıl önce Toyota Türkiye CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Haydar Bozkurt’un, düşünü kurduğu fikri bir grup Adanalı ile birlikte uygulamaya geçirmesiyle hayat bulan karnavalın, bu yıl yapılan etkinliklerin zenginliği ve halkın yaygınlaşan ilgisiyle iyice oturduğu görüldü. Portakal çiçeklerinin çevreye yaydığı büyüleyici kokuyu ve o kokunun insan ruhunda yarattığı olumlu havayı Adanalıların yanı sıra tüm insanların soluması için bir davet niteliğinde olan “Nisan’da Adana’da” sloganlı Portakal Çiçeği Karnavalı 5 gün boyunca Adana’yı günün her saatinde bayram yerine çevirdi.

Kortej yürüyüşüne on binlerce Adanalı ve Adana dışından gelen konukların katıldığı 3.Portakal Çiçeği Karnavalı, şehrin değişik noktalarında yüzlerce farklı etkinlikle sürdü. Brezilya danslarından halk oyunlarına, zombi gruplardan cadılara, tahta bacaklı şovmenlerden jonglörlere, Türk Chopper Motosiklet Gösterisi’nden çok sesli orkestralara kadar farklı gösterilerin yapıldığı, kostüm yarışması düzenlenip açık hava resim atölyelerinin açıldığı, “kadın filmleri festivali”nin, imza ve anma günlerinin gerçekleştirildiği, bisiklet yarışları, halk koşularının yapıldığı karnavalda Türkiye’nin pek çok ünlü sanatçı da konserleriyle renk kattı. Ayrıca karnaval nedeniyle, kurulan tezgahlarda portakal çiçeği temalı el işleri, taçlar, broşlar, mangetler, süslemeler üretilip satışa sunuldu.

Portakal Çiçeği Karnavalı’na Adana’da sivil toplum kuruluşları da büyük destek verdi ve her birisi kendi alanına uygun etkinlikler gerçekleştirdi. Bu etkinliklerden en dikkat çekeni ise Adana Ticaret Odası’nın 10 kişiye Adana kebabı dağıtımı şöleni oldu. Atatürk Caddesi’nden başlayıp Merkez Park’ta biten ve binlerce kişinin katıldığı karnaval kortejinin son durağında kurulan metrelerce uzunluğundaki dev mangallarda pişirilen “Tescilli Adana kebabı” 10 bin kişiye dağıtıldı. Adana Ticaret Odası’nın “Adana Kebabı’nın Tadını Tüm Dünya Biliyor. Kebabın Ustaları Adana’dan Çıkıyor” sloganıyla yapılan etkinlikte, kebaplar 20 tezgahta 100 usta tarafından hazırlanıp pişirildi. Bir ton etin kullanıldığı kullanıldığı etkinlikte, Adana’da genel olarak 12-15 lira arasında satılan kebap, karnavala özel olarak yanında şalgam ilavesi olduğu halde sadece 5 TL’den halka sunuldu. ATO yetkilileri sembolik bir fiyat belirleme nedenlerinin muhtemel bir izdihamı önlemek olduğunu söylediler.

BOZKURT’TAN ATO’YA TEŞEKKÜR

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir babası, mimarı Toyota Türkiye CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “10 bin kişiye kebap dağıtımı organizasyonu” nedeniyle Adana Ticaret Odası’na teşekkür etti.

Karnavalın Adana’nın başarısı olduğunu belirten Ali Haydar Bozkurt, her ne kadar da bu karnaval fikrini ben başlatsam da Adanalı sahip çıktı. Adana halkı sahip çıktığı için bu karnaval başarıya ulaştı. Bu karnaval Adana halkının karnavalıdır. Bu başarı Adana’nın başarısıdır. Kebap dağıtım şöleni ise çok güzel hazırlanmış. Hem Adana kebabının gerçek lezzeti hem de diğer bütün detaylarına kadar düşünülmüş. Böyle güzel bir etkinlik için Adana Ticaret Odası’nın Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ayrı ayrı övgüyü hak ediyorlar” dedi.

ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak da, karnavalı başlatan Ali Haydar Bozkurt’a teşekkür ederek, “Adana tarihi günlerinden birisini yaşıyor. Adana’nın çok şeyi vardı ama bir şeyi yoktu. Bu karnaval bu eksikliği gidermiş oldu. Karnaval, Adana’daki sokak kültürü, Adanalının yaşam biçimini de yansıtmış, tanıtmış oldu” diye konuştu.

KEBAP BİZİM MARKAMIZ

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe ise Portakal çiçeği Karnavalı’nın 3 yıldır gelişerek sürdüğünü kaydederek, “Karnavalımız üç yıldır daha da güzelleşiyor. Biz de karnaval için ne yapabiliriz diye düşünürken, 11 yıl önce tescil ettirdiğimiz Adana’nın markası olan Adana Kebabı’nı öne çıkarmamız gerektiğini düşündük. Tescil ettirdiğimiz, gurur duyduğumuz markamız olan Adana Kebabı ile böyle bir organizasyon yapma kararı aldık. Adanalılar da çok büyük ilgi gösterdiler. Başta Ali Haydar Bozkurt olmak üzere tüm Adanalılara teşekkür ediyoruz” dedi.

PORTAKAL ÇİÇEĞİ’NİN KOKUSU HAVALİMANINI DA SARDI

Karnavala destek veren Adanalı STK’lardan Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) ise Havalimanına gelenlere “Hoş Geldin” diyerek, portakal lokumu ve portakal çiçeği dağıttı.

Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın iç hatlar terminalinin önüne kurulan standa portakal lokumu dağıtan ADATÜB üyeleri aynı zamanda havaalanının içine portakal kokulu sprey sıkarak karnaval duygusunu havalimanında yaşattı.

ADATÜB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfak Karabucak,” Karnavalın bu yıl üçüncüsü düzenleniyor ve artık tüm dünya Portakal Çiçeği Karnavalını tanıyor. Bu Adana’mız için güzel bir tanıtım. Herkese portakal kokulu günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir