24 Eylül 2021 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Kadınlardan açıklama…

Kadınlardan açıklama…

Cumhurbaşkanı’nın kararının ardından Adana Kadın Platformu Atatürk Parkı’nda düzenlediği toplantıda, “İstanbul Sözleşmesi Bizimdir” mesajı verildi. Atatürk Parkında basın açıklaması yapan Kadınlar açıklamanın ardından herhangi bir dayak, şiddet, taciz ve küfür yemeden normal şekilde evlerine gittiler!
Kadın dernekleri ve siyasi partilerden kadınların da destek verdiği toplantıda konuşan (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin “Fesih kararı ülkemizde 43 milyona yaklaşan kadın nüfusuna vurulacak en büyük darbedir” dedi.
“HAKLARIMIZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
“Haklarımızdan taviz vermeyeceğiz” diyen Dr. Şevkin, “Kazanılmış haklarımızdan taviz vermek bir yana İstanbul Sözleşmesi’nin daha etkin olarak uygulanması için mücadele edeceğiz. CHP olarak 8 Mart’ta Türkiye’de belki de dünyada bir ilke imza attık. Siyasi partiler yasasında değişiklik içeren ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için yüzde 50 temsiliyet ve fermuar sisteminin getirilmesiyle ilgili kanun teklifimizi meclise sunduk. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve kadın milletvekillerimiz başta olmak üzere tüm milletvekillerimizin imza koyduğu teklifimizi Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sunduk. Biz bunların peşindeyken, her gün katliamların yaşandığı, her gün cinskırımların yaşandığı bir ortamda İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak neyin nesidir? İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Mücadelemiz sürecek” dedi.

“TBMM’NİN İRADESİ YOK SAYILAMAZ”

TBMM’nin iradesini yok sayan, meclisi itibarsızlaştırmaya dönük, kadınların yaşam hakkını elinden alan kararı tanımadıklarını, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması için mücadeleyi elden bırakmayacaklarını kaydeden Dr. Şevkin, “Hiç kimse Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin egemenliğine işaret ederek yine milletimize, kadınlarımıza hizmet için, insan hak ve özgürlüklerinin korunması için kurduğu yüce meclisin iradesini yok sayamaz” diye konuştu.
Kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören zihniyete izin vermeyeceklerini aktaran Dr. Şevkin, tüm kötülüklere rağmen kadınların yaşama sıkı sıkıya bağlı kalacağını, asla umutsuzluğa kapılmayacağını ifade etti.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Vali Elban’ın, “Ceyhan OSB” ilgisi…

Vali Süleyman Elban, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek Ceyhan OSB Yönetim Kurulu Üyeleri ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir