20 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / Geri dönüştürülebilir rüzgar enerjisi tüneli projesi ödül getirdi…

Geri dönüştürülebilir rüzgar enerjisi tüneli projesi ödül getirdi…

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Erhan Tok, Fatih Can Ölmez ve Ömer Uçar, ileri üretim tekniği ile plastik pet şişelerden kanat üretti. Daha sonra gençler ürettikleri kanatları rüzgar tüneline bağlayıp, elektrik enerjisi üretmeyi başardı.

Yarışmaya katıldılar

3 öğrencinin yaptığı “Dikey Eksenli Rüzgar Türbinlerinde Stepped Airfoil Yapısının Aerodinamik Performansa Etkisinin Deneysel İncelenmesi ve Saha Uygulamasının Yapılması” projesi Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen “6. Ar-Ge Proje Pazarı”nda birinci oldu.

Öğrenciler ödüllerini ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil’in elinden aldı.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hürrem Akbıyık, “Bu proje ile rüzgar enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üretebiliyoruz. Ayrıca geri dönüşüm ile bu kanatları tekrardan üretebiliyoruz. Hem karbon emisyonunu azaltmış olduk hem de bazı malzemeleri geri dönüştürerek kanatları üretmiş olduk” diye konuştu.

Yenilenebilir enerjinin öneminden bahseden Dr. Akbıyık, “Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji çeşitleri çok önemli. Ayrıca Temel Kotil öğrencilerimize imkan verdi ve artık TUSAŞ’taki rüzgar türbinini kullanabilecekler” dedi.

Öğrenciler adına konuşan proje sorumlusu Erhan Tok ise aldıkları ödül nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. Tok, “Ürünümüz ile hem karbon emisyonu hem de yenilenebilir enerjiye katkımız var. Projeyle Bartın’a gidince birincilik ödülünü aldık. Hem 50 bin liralık ödül aldık hem de ileride TUSAŞ’a gidip denemelerimizi yapacağız. Bu projemizde Stepped Airfoil yapısı kullandığımız için daha verimli bir yapı olacak. Ayrıyeten de diğer ürünlere göre daha küçük bir yapısı var. Kullanım alanı da bunun için artıyor” ifadelerini kullandı.

 

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir