22 Eylül 2023 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Esendemir; “Yeni Adana Gazetesi mutlaka yaşatılmalıdır”

Esendemir; “Yeni Adana Gazetesi mutlaka yaşatılmalıdır”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Yüreğir ailesi tarafından kapatılma kararı alınan 105 yaşındaki Yeni Adana gazetesini ne pahasına olursa olsun yaşatmakta kararlı olduklarını belirterek, bu konuda Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç ve ekibi, Yüreğir ailesi ve Yeni Adana gönüllüleri ile temaslarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Bereketli toprakların 105 yıllık belleği olan Yeni Adana gazetesinin geçmişten bugüne tüm arşivleri, yayınları, belleği ve anılarıyla yaşatılması gerektiğini anlatan Esendemir, bu konuda cemiyet olarak kendilerine düşen görev ve sorumluluktan kaçınmayacaklarını kaydetti.

Daha önceki kapatma girişimlerinde de olağanüstü bir çaba sarfettiklerini ve aileyi bu kararlarından caydırdıklarını söyleyen Esendemir, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, “Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze kadar verilen onurlu mücadele böyle bitmemeliydi. Çünkü Yeni Adana gazetesi Milli Mücadelenin simgesi olduğu kadar Çukurova Üniversitesi gibi pek çok üniversite için kaynak özelliği taşıyordu. Bu özelliği ile takdir gören gazete, Çukurova’nın bereketli topraklarının belleğini hâlâ korumaktadır. Bu yönüyle gazetenin kapatılma kararının tekrar gözden geçirilip açılması konusundaki girişimlerimiz devam edecektir.” dedi.

Türkiye’nin girdiği ekonomik bunalımdan tüm gazetelerin olumsuz etkilendiğini, Yeni Adana gazetesinin de bu gazetelerden biri olduğunu dile getiren Esendemir, şöyle devam etti: “Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine anlam katan ve özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu her zaman sütunlarında yaşatan Yeni Adana, Türkiye’nin, Çukurova bölgesinin ve Adana’nın simgesidir. Böyle bir simgenin anıtını dikmek gerekirken kapatma kararı alınması hepimizi derinden üzmüştür. Bu gazetenin tekrar yayın hayatına dönmesi, belleği ve arşivleriyle yaşatılması için üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yapmaya hazırız. Türkiye’nin Yeni Adana’ya ihtiyacı vardır. Çünkü bu topraklar o gazete ve o gazeteye gönül vermiş kahramanlar sayesinde kazanılmıştır. Bu yönüyle 105 yıldır Çukurova’nın aydınlanmasına katkıda bulunan Yüreğir ailesine ve diğer emeği geçen tüm kadrosuna, emektarlarına ve maddi manevi destek olanlara teşekkür ediyorum.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Esrarengiz ilan görenleri hayrete düşürdü…

Merkez Seyhan ilçesine bağlı Yeni Baraj Mahallesi’nde yaşanan olayda kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından …

CHP’li Bulut: Büyüyerek, güçlenerek, yenilenerek yolumuza devam edeceğiz…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ceyhan’da üye katılım töreninde partililerle bir araya geldi. Cumhuriyet Halk …

LÖSEV’DEN, 25. yıl kutlamasında müjde…

   Ünlü sanatçı Sıla Gençoğlu ve Lösemili Çocuklar Korosu’nun sahne performanslarıyla göz doldurduğu gecede iş, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir