19 Mayıs 2022 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Esendemir: İpekçi ilkeli bir gazeteciydi…

Esendemir: İpekçi ilkeli bir gazeteciydi…

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 1 Şubat 1979’da hain bir saldırı sonucu yaşamını yitiren Milliyet’in kurucu genel müdürü ve başyazarı Abdi İpekçi’yi saygı ve minnetle andıklarını belirterek, “Abdi İpekçi, Türkiye de gazeteciliğin evrensel ilkelere uygun bir çalışma düzenine kavuşmasında önemli katkıları olan değerli bir isim ve ilkeli bir gazeteciydi.” dedi

Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Esendemir, “Yaşamı ve meslek hayatı boyunca nefret duygusuna yer vermeyen ve nefretin yayılmasına karşı duran bir insan olarak dikkat çeken Abdi İpekçi toplumun farklı kesimlerini bir araya getirmeyi amaçlıyordu. Yazılarında kendisinden sonra gelen gazeteci ve yazarların yolunu açıyor, onlara her zaman örnek oluyordu. Daha yaşanılabilir bir ülke özlemi ile ele aldığı konularda evrensel gazetecilik ilkelerini korumadaki titizliğini gözler önüne seren İpekçi varlığı ile bulunduğu her ortama zenginlik kazandırmıştır” diye konuştu.

Esendemir şunları kaydetti: “Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi önemli görevler üstlenen gazeteci yazar Abdi İpekçi, yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunmuştur. Böyle değerli bir yazarı öldüren ellerin ve hedef gösteren karanlık odakların hala faili meçhul olarak kalmasını bir demokrasi ayıbı olarak değerlendiriyoruz. Abdi İpekçi’yi bu ölüm yıldönümünde saygı ve özlemler anarken, ardında bıraktığı evrensel gazetecilik ilkelerini yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Belediye başkanları kadına şiddete karşı farkındalık için maç yaptı…

Adana‘da 5 ilçenin belediye başkanı Adana 01 Kadın futbol takımı ile kadına karşı şiddete farkındalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir