13 Nisan 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / DSİ, Adana’yı su yapılarıyla ihya ediyor…

DSİ, Adana’yı su yapılarıyla ihya ediyor…

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içme suyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide oluşturduğu güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olabilecek taşkınlardan kaynaklanan can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesine kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ’’Su Vatandır’’ anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir” dedi.

“Tarım kenti Adana’da, 1 Milyon 305 Bin 410 dekar araziyi suyla buluşturduk”

Adana’ya yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Adana’da inşa ettiğimiz 39 sulama tesisi ile 1 Milyon 305 Bin 410 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

“Adana’mıza 11 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık”

Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Adanalıların emekleriyle can bulan bereketli Çukurova toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. Adana’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 149 adet Tesis ile 41 Milyar 582 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan Balta, “Adana’da son 21 yılda 11 baraj ve 1 gölet inşa ettik ve böylece 671 milyon m su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

“7 Barajda inşaat çalışmaları devam ediyor”

Adanalı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan Balta, “Adana’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 7 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 15 bin 020 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Taşkın Koruma Tesisleri ile vatandaşlarımızı ve toprağımızı koruyoruz”

Konuşmasına devam eden Balta, “Ayrıca Adana’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 60 adet taşkın koruma tesisi ile Adana şehir merkezi, 93 adet yerleşim yeri ve 2 bin 642 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

“Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme yatırımlarımız ile toprağımız daha kıymetli”

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Adana’da toplam 1 milyon 313 bin 722 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Balta, “Adana’da 145 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” diye konuştu.

“Adana tarımını bereketlendiren “Su” Türkiye’nin enerjisine güç oldu”

Adana’da son 21 yılda 28 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 5 635 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Balta, “Kurulu gücü 1 678 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 10 Milyar 600 Milyon TL katkı sunuyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 19 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 1 880 000 hanenin enerji ihtiyacını Adana’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Balta, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Adanalılardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” Diye konuştu.


Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir