20 Ocak 2020 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Dolandırıcılar Deşifre Oldu…

Dolandırıcılar Deşifre Oldu…

Adana’da polisin telefonla dolandırıcılık yapan şebekelere yönelik gerçekleştirdiği operasyonda, kendilerini ‘savcı’ veya ‘polis’ olarak tanıtan elemanlarla paniğe kapılıp inanan kişilerin konuşma kayıtları ortaya çıktı. Sahte savcı ve polislerin korkuttuğu Suriyeli bir kadının, “Tamam sayın savcım. Her şeyim sizin olsun, üzerimde ne var ise gelen arkadaşlara vereceğim, ayrıca birikmiş aylıklarım var bunları da gelin alın” diye yalvarması, soruşturma dosyasına girdi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yönetiminde yürütülen soruşturmada, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 2 ay süren teknik ve fiziki takip sonrasında telefon dolandırıcılarına yönelik 15 ilde yaklaşık 100 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Milyonlarca liralık dolandırıcılık yapan 8 farklı çete ile bağlantılı çalışan 46 kişi gözaltına alındı. Adana Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan dolandırıcılık zanlılarından 8’i ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, 38 kişi bir hafta sonra adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin 19’u tutuklandı, 19’u da serbest bırakıldı.

Polisin yaptığı teknik takip sırasında dolandırıcılar ile kandırdıkları kişiler arasında geçen telefon konuşmaları soruşturma dosyalarına girdi. Kayıtlarda, arayan kişilerin 15 Temmuz’dan sonra, özellikle FETÖ’yü kullanıp vatandaşları korkutarak dolandırmaya çalıştığı, önce bir kişinin polis olduğunu söylediği daha sonra telefonu amire verdiği en sonra da telefonu savcıya verdikleri, arkadan amirin ya da polisin telsizle konuşup vatandaşla ilgili talimat veriyor gibi yaptığı belirlendi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Zincirleme kazada ölü sayısı 4’e yükseldi…

Otoyolda 3 noktada meydana gelen trafik kazasında ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Niğde-Adana otoyolu Çeleme deresi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir