24 Haziran 2024 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Çukurova Belediyesi’nden anlamlı 100. yıl etkinliği…

Çukurova Belediyesi’nden anlamlı 100. yıl etkinliği…

Hafta boyunca çeşitli etkinlik ve anma programlarıyla Cumhuriyetin 100. Yılını farklı bir şekilde kutlayan Çukurova Belediyesi’nin çalışmalarına vatandaşların ilgisi büyük oluyor. Son olarak Tesisler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin Kazanımları” konulu seminer, özellikle gençlerin büyük beğenisini topladı.

Tarih öğretmeni Semra Peynirci’nin konuşmacı olarak katıldığı söyleşide, Cumhuriyetin ilanından sonra gerçekleşen ilerleme sürecinde, kazanılan temel haklar ve bunların günümüzde neden bu kadar öneminin arttığı konusu işlendi. Çukurova’da kutlamalara ve o güne dair yaşananları anma için etkinliklere erken başladıklarını söyleyen tarih öğretmeni Semra Peynirci, öncelikle belediyenin Gençlik Merkezi’nde toplanan kalabalığa ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Çukurova Belediyesi ve Tesisler Müdürlüğü olarak bu yıl Cumhuriyeti çok daha büyük bir şekilde kutlayacaklarını belirten Peynirci, “Cumhuriyetin kazanımları öyle büyük oldu ki, başta Avrupa olmak üzere, tüm dünya Atatürk’ün Cumhuriyet modelini ve sonuçlarını daha sonra ki yıllarda kendilerine rehber olarak aldı. Yasalarını, haklarını ve en önemlisi seçme ve seçilme hakkındaki düzenlemeyle çığır açmıştır” diyerek yapılan devrimlerin öneminden bahsetti.

Yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hizmetleri hakkı, din ve vicdan özgürlüğü hakkı ile düşünce, fikir, toplantı ve gösteri hakkı gibi başlıklarla, Türk halkına yeni ve modern yasal kazanımlar sunulduğunu, sonrasında da Türkiye’nin gelişmesinin ve dünya ülkeleri tarafından saygı duyulan bir coğrafyaya dönüşmesi sağlandığı anlatıldı. Kurtuluş Savaşı ile küllerinden doğan Türk milletinin, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yapılanma sürecine girdiği, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkeyi her anlamda ileriye taşıyacak adımların hızla atıldığı bir kez daha vurgulandığı söyleşi iki saat sürdü.

 


Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir