29 Kasım 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / CEYHAN’A 272 MİLYON TON PETROL AKTI…

CEYHAN’A 272 MİLYON TON PETROL AKTI…

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile faaliyete başladığı 2006 yılından bugüne kadar 272 milyon ton petrol taşındığı bildirildi.

British Petroleum (BP) Azerbaycan ofisinin açıkladığı verilere göre, 2006 yılından 2014 ekim ayına kadar, BTC Petrol Boru Hattı ile Ceyhan Limanı’na 272 milyon ton (2 milyar 30 milyon varil) ham petrol taşındı.

BP’nin verilerinde, Ceyhan’a sekiz yıl zarfında taşınan petrolün 2 bin 665 tankere yüklenerek dünya pazarlarına gönderildiği kaydedildi.

BTC’nin günlük taşıma kapasitesinin 1,2 milyon varil olduğu, 2014’ün ilk dokuz ayında ise 26,4 milyon ton (199 milyon varil) petrol taşındığı belirtildi.

Yılın dokuz ayında BTC’de 152,4 milyon dolar operasyon, 84,3 milyon dolar ise sermaye harcaması yapıldığının belirtildiği verilerde, yılı sonuna kadar operasyon rakamının 230 milyon, sermaye harcamasının ise 119 milyon dolara çıkacağı ifade edildi.

BTC Petrol Boru Hattı ile daha çok Azeri-Çırak-Güneşli yatağından çıkarılan petrol ve Şahdeniz yatağından çıkarılan kondensat taşınıyor.

1768 kilometrelik bu hatla Azerbaycan’ın yanı sıra Türkmenistan ve Kazakistan’ın petrolü de taşınıyor

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Özel Okul İddiası Mahkemelik Oldu…

Adana’da yaşayan Avukat Nazan Akça Subaşı, 9 yaşındaki kızını özel bir okula kaydettirirken, ders kitapları …

Hem Kendisi Hem de Komşusunun Başını Yaktı…

Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, uyuşturucu taşıdığı gerekçesiyle tutuklanan Ali Can N.’nin, Yıldırım Beyazıt …

Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Halkı İçin Yola Çıktı…

Atadan Cumhuriyet Halk Partili, Adana’nın Seyhan ilçesinde doğup büyüyen İnşaat Mühendisi Zülfikar İnönü Tümer, ilçe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir