20 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / CEYHAN’A 272 MİLYON TON PETROL AKTI…

CEYHAN’A 272 MİLYON TON PETROL AKTI…

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ile faaliyete başladığı 2006 yılından bugüne kadar 272 milyon ton petrol taşındığı bildirildi.

British Petroleum (BP) Azerbaycan ofisinin açıkladığı verilere göre, 2006 yılından 2014 ekim ayına kadar, BTC Petrol Boru Hattı ile Ceyhan Limanı’na 272 milyon ton (2 milyar 30 milyon varil) ham petrol taşındı.

BP’nin verilerinde, Ceyhan’a sekiz yıl zarfında taşınan petrolün 2 bin 665 tankere yüklenerek dünya pazarlarına gönderildiği kaydedildi.

BTC’nin günlük taşıma kapasitesinin 1,2 milyon varil olduğu, 2014’ün ilk dokuz ayında ise 26,4 milyon ton (199 milyon varil) petrol taşındığı belirtildi.

Yılın dokuz ayında BTC’de 152,4 milyon dolar operasyon, 84,3 milyon dolar ise sermaye harcaması yapıldığının belirtildiği verilerde, yılı sonuna kadar operasyon rakamının 230 milyon, sermaye harcamasının ise 119 milyon dolara çıkacağı ifade edildi.

BTC Petrol Boru Hattı ile daha çok Azeri-Çırak-Güneşli yatağından çıkarılan petrol ve Şahdeniz yatağından çıkarılan kondensat taşınıyor.

1768 kilometrelik bu hatla Azerbaycan’ın yanı sıra Türkmenistan ve Kazakistan’ın petrolü de taşınıyor

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir