Adana’nın 3 ilçe Belediyesi’nin daha bütçeleri oy birliğiyle kabul edildi. Ceyhan Belediyesi’nin 2024 yılı  tahmini bütçesi 625 milyon, Kozan İlçe Belediyesi’nin 2024 yılı tahmini bütçesi 598 milyon, Tufanbeyli İlçesi’nin 2024 yılı tahmini bütçesi de 88 milyon 91 oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı oturumları devam ediyor. Dün yapılan oturuma Adana Büyükşehir Belediye Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Akgedik başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem maddelerine geçildi. İlk olarak söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, kentte yağan yağmurlarla birlikte birçok caddenin sular altında kaldığını söyledi.

YAĞMURLA İLGİLİ SORUNLAR

Yağmurla ilgili sorunları dile getiren Demirdağ, kentin alt yapısının yapılması gerektiğini belirterek, “ Bu hafta sonu yağan yağmurlarla birlikte kentimiz yine sulan altında kaldı. Alt yapı mutlaka yapılmalı. İdare alt yapının yapıldığını söylüyor ama basınçla ilgili ve benzeri durumlardan oluşan sorunlar var. Yol müdürümüz, ASKİ’den çalışma arkadaşlarımız burada bunların acilen yenilenmesi ve alt yapının yapılması gerekiyor. Şiddetli bir yağmurda şehrimiz sular altında kalıyor” dedi.

KILÇIK: AKROBATİK HAREKETLER YAPIYORUZ

AK Partili Meclis üyesi Murtaza Kılçık ise, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşana kadar akrobatik hareketler yapmak zorunda kaldıklarını anlattı. Kılçık, “Reşatbey Mahallesi, Cemal Paşa Mahallesi’ne bu durumlar yakışmıyor. Tüm sokaklar çift yön ama tek araba geçilmiyor. Bu yollar tek yöne çevrilebilir. Tek yöne çevrilirse  herkes rahat eder. Bu yolları araç geçecek hale getirelim. Bu zor değil. UKOME’yi ve Adana Büyükşehir Belediyesi’ni bu sorunu çözmeye davet ediyorum” ifadelerini

KARAKAŞ KADINA ŞİDDETİ ANLATTI

CHP’li Meclis üyesi Leyla Karakaş’ta Kadına yönelik şiddet vakaları ile ilgili konuştu. 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü’ne dikkat çeken Karakaş, “Ülkemizde giderek kadına yönelik şiddetin arttığını, yaşam hakkının ihlal edildiğini yaşanan kadın cinayetleri nedeniyle endişe içerisinde izlemekteyiz. 2023 yılında 362 kadın katledilmiştir.  İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz bir şekilde çekilmiştir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için İstanbul sözleşmesinin yeniden yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

UÇAR: BELEDİYE’YE HACİZ GELDİ

MHP’li meclis üyesi Şehmus Uçar ise, bir belediye çalışanı tarafından belediyeye 4 bin 179 lira için haciz gönderildiğini iddia etti. Sosyal denge tazminatı ödemediği için haczin gönderildiğini savunan Uçar, promosyon konusuna değinerek, “Belediye işçilerine 17 bin 500 lira promosyon alınmıştır. Bu yeterli bir rakam değildir” şeklinde konuştu.

AVCI: BİZİM HÜKÜMETİMİZ ZAMANINDA İMZALANMIŞ BİR SÖZLEŞME

AK Parti Grup Sözcüsü Abdullah Avcı, Leyla Karakaş’ın konuşmasına yanıt vererek, İstanbul Sözleşmesine dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının, öğretmenlerinden şiddete uğradığını, kadına yönelik şiddetinde olduğunu hepsine karşı olduklarını belirten Avcı, ‘İstanbul Sözleşmesi bizim hükümetimiz döneminde imzalanmış bir sözleşmedir. Bunun silah olarak erkeklere karşı kullanılmasını da ele almak lazım. Her iki kişi için cinsiyetçi yaklaşım olmadan değerlendirilmesi gerekli” dedi.

GÜNDOĞAN İÇİN DOĞUM GÜNÜ PASTASI

Konuşmaların ardından Ak Parti Grup Başkan Vekili Vedat Gündoğan’ın doğum günü olması nedeniyle doğum günü pastası kesildi. Pastayı CHP’li meclis üyesi Askeri Dağlı yaptırdı. Dağlı pastanın üzerine Vedat Gündoğan’ın resmini koydurdu.

BÜTÇELER OYLANDI

Ardından gündem maddelerine geçildi. Adana’nın 3 ilçe Belediyesi’nin daha bütçeleri oy birliğiyle kabul edildi. Ceyhan Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesi 625 milyon olması ön görüldü. Yapılan oylamada bütçe oybirliğiyle kabul edildi.  Kozan İlçe Belediyesi’nin 2024 yılı tahmini bütçesi ise 598 milyon olarak belirlendi. Tufanbeyli İlçesi’nin 2024 yılı tahmini bütçesi de 88 milyon 91 oldu. Maddeler yapılan oylamada oybirliğiyle kabul edildi.