12 Aralık 2023 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / ”CEYHAN İHTİSAS BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ.”..

”CEYHAN İHTİSAS BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ.”..

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) 4’üncüsünü düzenlediği Çukurova Zirvesi, Hilton Oteli’nde gerçekleşti. Organizasyonun açılışında konuşan Büyükşehir belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, geçmiş dönem gazete arşivlerine bakıldığında Adana siyasetinin veya hükümetin Enerji ihtisas bölgesi ile ilgili yaptıkları açıklamalara işaret etti. Sözlü, bölgeye akan Petrol dolayısı ile petro kimya tesisi kurmak isteyen çok sayıda firmanın lisans başvurusu yaptığını dile getirerek, “Ama hala bir tanesi dahi gerçekleşmemiştir. Financial Times, ‘yatırım yapılacak’ bölgeler arasında Adana’yı sayıyorsa emin olun ki bu özelliğinden dolayıdır. Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin bir an önce faaliyete geçirilmesi ve burada yatırım yapmak isteyen müteşebbisin önünün açılması gerekir. Girişimci yatırım yapmak istediği zaman tek önündeki engel kaynak ve teknoloji değildir. Kalkınmanın önündeki engellerden biriside demokrasi eksikliğinin olmamalıdır. 13 Haziran 2006’dan buyana Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nde bir rafineri yapılamıyorsa, lisansı verilmiyorsa bunun muhakkaki sebepleri vardır.” diye konuştu.

Küresel krizin 6. yılına girilmek üzere olduğunu hatırlatan Adana Sanayi Odası (Adaso) Başkanı Zeki Kıvanç ise ABD’nin uygulamaya koyduğu genişletmeci para politikaları ve yapısal önlemlerle krizin etkileri atlatılmış görünse de en büyük ihracat pazarı olan AB’de de sorunların halen devam ettiğini vurguladı. Uzun süredir Suriye’de ve son dönemde Irak’ta yaşanan olumsuz gelişmelerin bölge ülkelerine yapılan ihracattı etkilemeye devam etiğini anlatan Kıvanç, şöyle devam etti: “Türkiye’de sanayinin Gayrisafi Milli Hasıla içindeki palı yüzde 16’ların altına gerilemiş durumdu. Sıkıntıları aşmak adına ülkenin artık önemli bir yatırım hamlesine, makro anlamda yapısal dönüşüme ihtiyacı var. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi 100 milyon ton ham petrolün geçtiği dünya Enerji sektörü için önemli bir transit noktasıdır. Bu boyutta bölge petro-kimya ve rafineri alanında önemli yatırımlara ev sahipliği yapabilecek bir merkez konumundadır. Bölgeyle ilgili gerçekleştirilen kamulaştırma çalışmaları maalesef henüz tamamlanmamış, beklenen yatırımlar hayata geçirilmemiştir. Bu tarz makro yatırımlara öncelik verilmesi gerekir.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Mahalle Kütüphaneleri Öğrencilerin İkinci Evi Oldu…

Yüreğir Belediyesi’nin çocuklara uygun ders çalışma ortamı sunmak ve kitap okuma alışkanlıklarını artırmak için hayata …

ÇÜ Rektörlük Koşusu’nu Mind And Life Kazandı…

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörlüğü adına Türkiye Jokey Kulübü tarafından “ÇÜ Rektörlük Kupası Koşusu” düzenlendi. …

Evlatları bakmayı reddetti, hastanede yatan eski kayınpederinin yanından ayrılmıyor…

Ersin Kurt (43) ve Sonay Ateş (40) çifti 2 sene önce evlendi. Çiftin bu evlilikten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir