20 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Bilinçsiz vatandaşlar ve işletmelerin attığı çöpler halk sağlığını tehdit ediyor…

Bilinçsiz vatandaşlar ve işletmelerin attığı çöpler halk sağlığını tehdit ediyor…

Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi ve Yenidam Mahallelerinin hemen yanı başında bulunan geri dönüşüm tesisleri, işlerine yaramayan çöpleri yol kenarlarına atıyor. Adana Havalimanı’nın hemen yanı başında bulunan boş arazide istiflenen çöpleri gören bilinçsiz vatandaşlar da başta moloz olmak üzere birçok çöpü getirip bu alana atıyor.

Çöpler dağ oldu

Bilinçsiz işletmeler ve vatandaşların attığı çöpler yüzünden arazide çöp birikintileri oluşurken bazı kişilerinde alana gelip çöpleri yaktığı görüldü. Ayrıca çöplerin yola taşması nedeniyle çift şeritli yolda 2 aracın yan yana geçememesi dikkat çekti.

Çöpler arasında hayvan ölüleri var

Çöplerin arasında fare ve kuş ölülerinin yanı sıra yol kenarında bir köpek ölüsünün olması halk sağlığı tehdidini bir kere daha gözler önüne serdi.

Sulama kanalları da çöp yuvası

Öte yandan boş arazideki çöp dağlarının haricinde mahalleden geçen DSİ’ye ait sulama kanallarının da çöplerle dolduğu görüldü. Ayrıca çöp dağları Adana Havalimanı’na inen uçakların iniş güzergahında olduğu için gelen turistlerin ilk gördüğü yer de çöp dağları oluyor.

“Çözüm bekliyoruz”

Mahallede oturan Mehmet Dişkıran isimli vatandaş, “Buraya çöp atamamaları lazım, çevre temizliği önemlidir. Geceleri gelip rastgele atıyorlar. Burada köpek leşi var, insan bile olabilir. Buradan geçerken kokudan çok rahatsız oluyoruz. Bu çöpler daha önce kenardaydı ama şu an yola kadar gelmiş. İki araba aynı anda geçemiyor moloz ve ağaç yola gelmiş” diye konuştu.

“Fareler evlere kadar geldi”

Başka bir mahalle sakini Reşat Doğan ise mahalleyi çöpler nedeniyle farelerin bastığını söyledi. Doğan, “Biz bu olaydan bıktık usandık, yetkililerden çözüm bekliyoruz. Bu molozlar nedeniyle kaza oluyor ve ateş yakıldığı zaman dumanlar mahalleyi kirletiyor. Belediye ekipleri gelip burada bir toparlama yapıyor ancak sabah yine aynı şekilde oluyor. Bu çöpler büyük ihtimal sanayiden geliyor. Çok fazla şikayet ettik hatta yabancı kanallara röportajda verdik ama çözüm olmadı. Büyüklerimizden çözüm noktasında destek bekliyoruz. Burada ne ararsan var. Köpek leşi var ve fareler evlere kadar geldi. Evin üzerinde 20 yakın fare gördüm tek nedeni de bu pislik” ifadelerini kullandı.

 

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir