16 Haziran 2024 , Pazar
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / ARILAR FARKLI…

ARILAR FARKLI…

Melitta cinsi arıların çoğu Afrika, Avrupa ve Asya’ya özgüdür. Kuzey Amerika’da yaşayan tek türü Melitta melittoides. Fotoğraftaki arının bacaklarındaki turuncu maddeler bacaklarına yapışmış polenlerdir.

Latince adlarıyla Acanthopus excellens arıları Brezilya’da yaşıyor ve Centris adı verilen daha büyük başka arıların yiyeceklerini çalarak besleniyor.

ABD’nin kuzey-batısında yaşayan bu metalik yeşil renkli arılar ise oldukça gizemli. Toprağın içine yuva yapan bu arılar karpuz yetişen bölgelerin yakınında görülüyor.

Düz kuyruklu, yaprak kesen arılar da kıtanın kuzeyine özgü. Yuvalarını yaparken düzgün kestikleri yapraklardan yararlanırlar.

Bu siyah arılar yaprak kesen arıların yuvasına yumurtalarını bırakır ve yavrularının, onların kendi yavruları için topladıkları yiyeceklerle beslenmelerini sağlarlar.

Hylaeus cinsi arılar oldukça ilginçtir. Bacaklarında polen taşıyacak özel araçlar geliştirmedikleri için, polenleri topladıkları ürünler üzerinde taşırlar.

Diphaglossa gayi cinsinden bu dev arılar Şili’de yaşar ve uzun yüzleriyle bilinir.

Epeolus scutellaris parazit olarak Colletes arıların yuvasında yaşar. Yuvalarının duvarlarını bir salgıyla düzelten bu arılar sıvacı arılar olarak da bilinir.

Günebakan arıları (Svastra obliqua) güçlü arka bacaklara sahiptir ve karınları açık renk tüylerle kaplı olanlar ve koyu renkliler olarak iki türü vardır.

Andrena arıları madenci arılar olarak bilinir. Dişi arılar yumurtalarını kış boyunca kumlu topraklarda kazdıkları tünellerde saklar.
Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir