29 Kasım 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / ARILAR FARKLI…

ARILAR FARKLI…

Melitta cinsi arıların çoğu Afrika, Avrupa ve Asya’ya özgüdür. Kuzey Amerika’da yaşayan tek türü Melitta melittoides. Fotoğraftaki arının bacaklarındaki turuncu maddeler bacaklarına yapışmış polenlerdir.

Latince adlarıyla Acanthopus excellens arıları Brezilya’da yaşıyor ve Centris adı verilen daha büyük başka arıların yiyeceklerini çalarak besleniyor.

ABD’nin kuzey-batısında yaşayan bu metalik yeşil renkli arılar ise oldukça gizemli. Toprağın içine yuva yapan bu arılar karpuz yetişen bölgelerin yakınında görülüyor.

Düz kuyruklu, yaprak kesen arılar da kıtanın kuzeyine özgü. Yuvalarını yaparken düzgün kestikleri yapraklardan yararlanırlar.

Bu siyah arılar yaprak kesen arıların yuvasına yumurtalarını bırakır ve yavrularının, onların kendi yavruları için topladıkları yiyeceklerle beslenmelerini sağlarlar.

Hylaeus cinsi arılar oldukça ilginçtir. Bacaklarında polen taşıyacak özel araçlar geliştirmedikleri için, polenleri topladıkları ürünler üzerinde taşırlar.

Diphaglossa gayi cinsinden bu dev arılar Şili’de yaşar ve uzun yüzleriyle bilinir.

Epeolus scutellaris parazit olarak Colletes arıların yuvasında yaşar. Yuvalarının duvarlarını bir salgıyla düzelten bu arılar sıvacı arılar olarak da bilinir.

Günebakan arıları (Svastra obliqua) güçlü arka bacaklara sahiptir ve karınları açık renk tüylerle kaplı olanlar ve koyu renkliler olarak iki türü vardır.

Andrena arıları madenci arılar olarak bilinir. Dişi arılar yumurtalarını kış boyunca kumlu topraklarda kazdıkları tünellerde saklar.
Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

İmam ile dernek başkanı arasında ’ağaç kesme’ tartışması…

  Adana’da bir imam ile caminin dernek başkanı arasında ağaç kesme tartışması yaşandı. Dernek başkanı ’budama yapıyorum’ diyerek …

ATB Başkanı Bilgiç: “Narenciyeyi yere düşürmeyelim, üreteni destekleyelim!”

  Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, 81 il ve ilçe belediye başkanlarına narenciye üreticilerine …

Özel Okul İddiası Mahkemelik Oldu…

Adana’da yaşayan Avukat Nazan Akça Subaşı, 9 yaşındaki kızını özel bir okula kaydettirirken, ders kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir