22 Şubat 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Akif Akay’dan Seyhan’a ”Kahve Evi”

Akif Akay’dan Seyhan’a ”Kahve Evi”

Osmanlı döneminde kahve dövülen el dibekleri, kahve çekilen el değirmenleri, oturmalı değirmenler, çeşitli boyutlarda metal kahve tavaları, kahve soğudanlıkları, üzeri motifli eski kahve tepsileri, Osmanlı dönemine ait kahve fincanları gibi birbirinden çeşitli envanterlerin sergilendiği Kahve Evi’nde ziyaretçilere kahve ikramı da yapılıyor.
TEPEBAĞ BÖLGESİ YENİ DÖNEMDE DAHA DA FARKLILAŞACAK
CHP Seyhan İlçe Örgütü, muhtarlar, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde Başkan Akay,  tarihi Tepebağ höyüğünün Tepebağ ve Kayalıbağ mahallelerini kapsadığına işaret etti. Açılışı yapılan Kahve Evi’nin her iki mahallenin de ortak değeri olduğunu vurgulayan Akay, Tepebağ bölgesinin yeni dönemde daha da farklılaşacağını söyledi.
TEPEBAĞ YENİ DÖNEMDE DE BİZİM İÇİN ÖZEL BİR NOKTA OLACAK
Akay, “Bu binanın hemen arkasında, şu an bilinen tarihi 3-4 bin seneye ulaşan bir kazı mevcut. O kazıların 7-8 yılına kadar uzanacağı ifade ediliyor. Onun için Tepebağ eskiden olduğu gibi yeni dönemde de bizim için özel bir nokta olacak” dedi.
PAKSOY AİLESİNE TEŞEKKÜR
Kahve Evi’nde kahve içme kültürünün farklı bir boyutunun görüleceğini aktaran Başkan Akay, Kahve Evi’nde sergilenen araç gereçleri bağışlayan Şahin Paksoy ve Gönül Paksoy’a teşekkür etti. Akay, “Biz Gönül Paksoy’la konuştuğumuz zaman bize böyle bir yeri kazandırabileceğini ifade etmişti. Biz bu kadarını beklemiyorduk. Sizlerde göreceksiniz, son derece anlamlı, emek verilmiş, zaman harcanmış, bir artık müze diyebileceğimiz bir yer elde ettik. Sanırım Paksoy ailesi bunu başka değerlerle de tamamlayacak” şeklinde konuştu.
HER TÜRLÜ KATKIYI VERECEĞİZ
Adana’daki tarih turizminin geliştirilmesine yönelik olarak kamu kurumları arasındaki işbirliğinin artarak süreceğini vurgulayan Başkan Akay, “Bu alanların bir destinasyon noktası, insanların gezip göreceği yerler haline getirilmesi için her türlü çabayı, katkıyı gösterme noktasındayız. Diğer kurumlarla birlikte burayı çok farklı bir alan haline dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.
MUHTARLARDAN BAŞKAN AKAY’A: SAĞ OLUN VAR OLUN
Kayalıbağ Mahallesi Muhtarı Ali Coşkun, “Benim doğup büyüdüğüm bu mahalleye Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akay’ın yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun” dedi. Tepebağ Mahallesi Muhtarı Mehmet Demir de, “Sayın başkanımızın Tepebağ’a da aynı hizmeti vermeye devam ettiğini, inşallah bundan sonra da devam edeceğini temenni ediyoruz. Devamlı arkasındayız sayın başkanımızın. Sağ olun var olun” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Kahve Evi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

“Aile Hekimliği’nde vergi adaleti istiyoruz!”

Adana Aile Hekimleri Derneği, Adana Tabip Odası, Genel Sağlık İş Sendikası Adana Şubesi ile Sağlık …

‘Mesleğimiz özel bir meslek’

  Adana Estetisyenler Derneği Başkanı Öznur Atay, “ Bugün özel bir gün. Biz, her sene …

Son Başvuruları Kaçırmayın!

Adana Tarım Orman İl Müdürlüğü, Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hibe başvurularının 22 Şubat Çarşamba günü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir