Adana’da görme engelli gençler ve vatandaşlara 19 adet akıllı baston dağıtıldı. Görme engelli vatandaşlar akıllı bastonların hayatlarını kolaylaştıracağını söyledi.

Görme engellilerin kentlerde bulunan kaldırımlarda yaşadıkları sorunlar devam ediyor. Birçok görme engelli vatandaşın yolda yürürken kullandıkları bastonlar kaldırımlarda ki işgaller ve gelişi güzel konulan kent mobilyaları nedeniyle kırılıyor. Bu nedende son olarak ise akılı bastonlar üretilmeye başlandı. Bu akıllı bastonlarla ilgili Adana’da tanıtım yapılı 19 kişiye ücretsiz akıllı baston hediye edildi.

Akıllı bastonların tanıtımı 6 Nokta Körler Derneği Adana Şubesi’nde gerçekleşti. Özel bir bankanın sponsorluğunda gerçekleşen akıllı baston tanıtımını bastonları üreten firmanın yetkilileri yaptı. Akıllı bastonların görme engelli vatandaşların önlerine çıkan engeller ve yükseklik konusunda başlarını çarpmamaları  konusunda ki engeller sesli ve titreşimli uyarılarla bildirdiğini belirten akıllı  baston üreten görme engelli Mehmet Şahin, bu bastonun görme engelli çocuklar ve vatandaşlar için büyük kolaylık getireceğini dile getirdi. Kendisinin firmanın kurucu ortağı olduğunu dile getiren Şahin, “Kocaeli Üniversitesi Radyo Televizyon mezunuyum. Firma olarak görme engelli çocuklar için ve yetişkin vatandaşlar için akıllı bastonları geliştiriyoruz. Akıllı bastonların ilk tanıtımlarını Adana’da yapıyoruz. Çocuklar için sesli melodilerde ekledik bastonlara. 19 adet akıllı bastonu derneğimize ücretsiz vereceğiz. Burada eğitimlerini veriyoruz şimdi” dedi.

6 Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı ise kentte 6 bin tane görme engelli vatandaşın olduğunu söyledi. Bunların birçoğunun evden çıkamadığını, bazılarının çalışma hayatında olduğunu, birçoğunun ise baston kullandıklarını ve bağımsız hareket kabiliyetlerinin düşük olduğunu anlatan Alıcı, “Burada dağıtımını yaptığımız bastonlar deryada bir damla gibi bir şey. Biz Kocaeli’den gelen bir firma yerine gönül isterdi ki Adana’da bu işleri üstlenecek kendi firmalarımızda çıkıp bize destek olsunlar. Engelliler konusunda yapılabilecek her türlü planlamada, bu planlamaları yapacak hem kurumlar, hem kuruluşların, hem özel firmaların yanındayız. Bizi arasınlar. Ne isteğimizi sorsunlar. Yapılan birçok yatırım atıl durumda kalıyor. Bize de hizmet etmiyor. Ayırdıkları kaynaklarda boşa gidiyor. Bize danışsınlar ki çözüm odaklı olalım”  diye konuştu.

Bu akıllı bastonun kendilerini bir nebze olsun rahatlatacağına dikkat çeken Alıcı, “Bu bastonun özelliği karşınızda ki, bağlanarak baş ve göğüs hizasındaki engeller konusunda sizleri sesli uyarıyor. Cep telefonunuza bağlanarak gerekli mesajları gönderiyor. Hem de özellikle çocuklar için içerisine bir menü yerleştirmişler çeşitli müzikler yer alıyor ve karşınıza çıkanları görme engelli olduğumuza dair sesli uyarıyor. Dolayısıyla Erişile bilirliği zor olan Adana’da işimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. Destek olan Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bize uygun çalışmalar yapılmasını istiyorum. Sarı çizgiler var. Bu sarı çizgileri takip ettiğinizde bir yere çarpıyorsunuz. Yada park etmiş araçlarla karşılaşıyorsunuz. Bunların düzelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Görme engelli Faruk Elibol’da kendisinin ilk kez bu bastonu kullandığını anlattı. Elibol, “Eski bastonları kendi aklınızla kullanıyorsunuz. Bu baston ise karşılaştığınız engeller olan duvarlar, kaldırımlar ve bu kaldırımların üzerlerinde bulunan boyumuzca yüksek tabelalar var bu baston onu da algılıyor. Bizim eski kullandığımız bastonlardı. Bu baston hem sinyal veriyor hem titriyor. Gürültülü ortamda olsak dahi titreşimle engelli algılayabiliyoruz” dedi.

Engelli gençler ise, “Çok güzel oldu bu baston bizim için. Etrafı görmekte görüyormuşuz gibi his ettiriyor bize. Akıllı bastonu ilk kez kullanacağım. Duyduğum kadarıyla engelleri tespit ediyormuş. Bizi engellere karşı uyarıyormuş” ifadelerini kullandılar.  Bastonların dağıtılmasının ardından 19 kişiye akıllı bastonlarla ilgili bilgiler verildi ve uygulamalı olarak bastonların kullandırıldı.