13 Temmuz 2024 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana Şehir Hastanesi’nin duvarları deprem çocukları için artık rengarenk…

Adana Şehir Hastanesi’nin duvarları deprem çocukları için artık rengarenk…

Kahramanmaraş merkezli “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde gönüllüler, çocukların tedavi alacakları alanlarda kendilerini daha iyi hissetmeleri için duvarlara çeşitli resimler çiziyor.
Yaklaşık 15 yıldır devam eden “Dünyayı Renklendiriyoruz” projesi ilk olarak gönüllü Alman ressam Ingeburg Koltes ile başladı. Bir süredir de “Asrın Felaketi” olarak adlandırılan deprem bölgelerinde devam eden gönüllülük faaliyeti ile depremden etkilenen çocukların yaralarının sarılması hedefleniyor.
Geçtiğimiz aylarda Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çocuk dostu alanlar oluşturmak amacı ile gönüllüler çocuk acil bölümünde çizim yapmıştı. Adana Şehir Hastanesi Kemoterapi Bölümü için yapılan çizimlere yurtdışından gönüllüler de katıldı. İspanya’dan gelen gönüllü Maria Escalona ve Emily Olmos, Adana Şehir Hastanesi’nde Kemoterapi ve Talasemi bölümünde tedavi gören çocukların daha masalsı bir dünyada hissetmeleri için boyamaya destek oldu.
Proje Koordinatörü çizer Neslihan Kuş, yaptıkları projede: “Çocuk dostu alanlar oluşturmak asıl gayemiz. Çocuklar tedavi süreçlerinde hastane atmosferinden sıyrılıp daha keyifli zaman geçirsinler diye çizimlere devam ediyoruz. Ayrıca çizim yaparken bizi izlediklerinde bir çeşit sanat terapisi gibi geldiğini defalarca gözlemledik. Özellikle onkoloji ve hematolojide çalışırken çocuklardan çok fazla olumlu geri bildirim aldık. Bu sayede ailelerden bazı çocukların kan değerlerinde iyileşmenin olduğunu söyleyenler oldu” dedi.
Diğer yandan “depremzede ve kanser hastası çocuklara yardım için” gelen Maria Escalona’da “projeyi bir senedir büyük bir heyecan ile takip ettiğini ve çizimlere katılmak istediğini, geldiğinde de projeye maddi ve manevi olarak destek olduklarını” belirtti.
Gönüllüler, çocukların ruhsal olarak hastanede yaşadıklarının izlerinin silinmesi için çalıştıklarını ve daha mutlu bir şekilde sağlık hizmeti alabilmenin günümüzde giderek arttığını ve bu şekilde iyileşme süreçlerinin hızlanmasına katkı sunmak olduklarına değindiler.
“Dünyayı Renklendiriyoruz” projesinin depremden etkilenen bölgelerde devam edeceği belirtildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir