Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen Yumurtalık Kültür ve Turizm Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Yumurtalık ilçesindeki turizm değerlerinin tanıtıldığı ve 2 gün süren festival kapsamında tarihi göç yoluyla ilgili fotoğraf sergisi, yöre halkının faaliyet gösterdiği hediyelik eşya stantları, konserler, bando gösterisi, halk oyunları ile halk müziği resitali yer aldı.

Festivale eşi Nuray Karalar ile birlikte katılan ve halka hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanlığı döneminden bu yana, Adana’da 10 adet tarihi kimliği restore eden ve geleceğe miras bırakmayı sağlayan işler yaptıklarını anlattı.

Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: “Adana’nın dört bir yanında, Anavarza’da, Tepebağ’da, Ceyhan’da, Karataş Magarsus’ta tarihi eserleri korumak ve gün yüzüne çıkarmak için hem kendimiz çalışıyoruz, hem de ilgili kurumlara ve üniversiteye destek oluyoruz. Atalarımızdan bize kalan tarihi mirası, gelecek nesillere taşımak bizim asli görevimiz olmalı.”

 

Adana genelinde ve Yumurtalık’ta yapılan hizmetlerle ilgili bilgi de veren Başkan Zeydan Karalar, sözlerini şöyle tamamladı: “Yumurtalık ilçemizin yollarının tamamını yapıyoruz. Her yıl yaz aylarında su ile ilgili ortaya çıkan sorunu çözdük. Yumurtalık’ta bir arıtma yapacağız. Merkezin ve sitelerin arıtmasını yaparak, önemli bir problemi çözmüş olacağız.”

Festival, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Festival kapsamında düzenlenen konserler, bando gösterisi, halk oyunları ve halk müziği resitali büyük beğeni topladı. Festival, Yumurtalık ilçesinin kültürel ve tarihi değerlerinin tanıtılmasında önemli bir rol oynadı.