8 Temmuz 2020 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / Zübeyde Hanım Minnetle Anıldı…

Zübeyde Hanım Minnetle Anıldı…

Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı, ölümünün 96. yılında unutmadı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 96. yılı nedeniyle, Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi’nce rahmet ve minnetle anıldı. Atatürk Evi’nin karşısındaki Zübeyde Hanım büstünü ziyaret eden Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi başkan, yönetici ve üyeleri, büste çiçek koydu, saygı duruşunda bulundu.

Zübeyde Hanım’ın hayatı ve yaşadıklarıyla ilgili bilgi aktaran Türk Kadınlar Birliği Adana Şube Başkanı Dudu Nermin, şunları söyledi:

“Zübeyde hanım 1857 yılında Selanik’te doğmuş, aslen anne tarafından Konya Karaman’dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofulardandır.

Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı.

Dinine bağlı bir aileden geldiği için kendisi de öyleydi. Selanik’te gümrük muhafaza teşkilatında memur olan Ali Rıza Bey’le 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlendi.
Zübeyde hanımın Fatma, Ömer ve Ahmet adlı çocukları olmuş ancak önce Fatma, sonra da Ömer ve Ahmet ölmüştür.

Mustafa 1881’de, Makbule 1885’te, Naciye 1889’da doğdu. Naciyeyi de küçük yaşta kaybettiler. Baba Ali Rıza Efendi 1888 yılında vefat etti.

Zübeyde Hanım Balkan Savaşı’ndan sonra Selanik’i terk ederek Kızı Makbule ile birlikte İstanbul’a göç edip Akaretler’de bir eve yerleşti

Zübeyde Hanım 1922’de Adapazarı’nda Mustafa Kemal’le buluştu, daha sonra Ankara’ya yerleşti, ardından sağlığı nedeniyle İzmir’e gitti. Son günlerini Latife Hanım’ın köşkünde geçiren Zübeyde Hanım 14 ocak 1923’te 66 yaşında hayatını kaybetti. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır. Ruhu şadolsun!”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Yamaç paraşütü festivalinde görsel şölen…

Feke’de bu yıl ilk kez düzenlenen Yamaç Paraşütü Festivali, Tapan Mahallesi’nde yaklaşık bin 500 rakımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir