28 Mayıs 2024 , Salı
Ana Sayfa / Gündem / Yaşar Kemal ‘Köprü’ isimli sergiyle anılacak…

Yaşar Kemal ‘Köprü’ isimli sergiyle anılacak…

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından olan ve 28 Şubat 2015 tarihinde yaşamını yitiren Yaşar Kemal, Adana’da ‘Köprü’ isimli sergiyle anılacak.

Gerçek adı Kemal Sadık Göğceli olan ve 6 Ekim 1923 tarihinde Osmaniye’nin Hemite Köyü’nde doğan Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Kemal, edebi kişiliğinin yanı sıra sosyal adalet, insan hakları ve doğa sevgisi gibi temaları işlemesiyle de ön plana çıktı.

Edebi kariyeri genellikle “Çukurova” adını verdiği bölgede geçen romanlar ve öykülerle başlayan Yaşar Kemal, eserlerinde sıkça toplumsal haksızlıkları ve çiftçi kesimin yaşadığı zorlukları dile getirdi. “İnce Memed” serisi, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Yaşar Kemal, bu seride adalet arayışında olan bir köylü genci olan Memed’in hikâyesini anlattı.

Şiirsel anlatımıyla okuyucuları etkileyici bir yolculuğa çıkaran Yaşar Kemal’in eserleri, Türk ve dünya edebiyatının önemli bir parçası haline geldi.

“Köprü” isimli sergiyle anılacak

Eserleri birçok dile çevrilen Yaşar Kemal için ölüm yıldönümü kapsamında Adana’da özel bir etkinlik düzenlenecek.

Türkçe’nin edebiyat yapmak için en güzel dillerden biri olduğunu savunan, Çukurova’nın ve Toroslar’ın Türkçesini edebiyatın evrenselliğine taşıyan; uygarlıklar arasında, daha da önemlisi insanlar arasında kurduğu köprüden, Anadolu’dan başlayıp dünyaya uzanan, öykülerden, masallardan, romanlardan bir yol inşa eden; büyük usta Yaşar Kemal, “Köprü” isimli sergiyle anılacak.

Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Baban‘ın da katılacağı bu etkinlikte, Fotoğraf Sanatçısı Ercan Aslan’a ait fotoğraflar sergilenecek. Sergi, 23 Şubat Cuma günü Çukurova Belediyesi-Adana Tabip Odası 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 19.30’da açılacak.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

‘Adana, Tarihi Güzelliğe Sahip’

Vali Yavuz Selim Köşger, Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü …

İnşaat Sektörü Yemekte Buluştu…

Adana Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uhdesindeki koruyucu aileler ve çocuklarına yönelik gerçekleştirilen iftar …

Prototol İmzalandı…

Karataş ilçesine bağlı Hakkıbey Mahallesi, 386 ada, 2 parsel numaralı, 600,00 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir